Yeni Sinema Kanunu Neleri Değiştiriyor?

yeni sinema kanunu

Yeni Sinema Kanunu Resmi Gazete’de yayınlamasının ardında yürürlüğe girdi. Biz de sizler için hazırlamış olduğumuz bu içerikle beraber yeni düzenleme ile gelecek olan yeniliklere yakından göz atıyoruz. İşte, Yeni Sinema Kanunu ile yapılan tüm değişiklikler!

Sinemasal Bir Dünyayı Yakalayan Fotoğrafçı / Emil Gataullin

Yeni Sinema Kanunu Neleri Değiştiriyor?

Uzunca bir süredir tartışmalara konu olan Yeni Sinema Kanunu, Resmi Gazete’de yayımlanmasının hemen ardından yürürlüğe girdi. Bakınız kanun neleri içeriyor:

Netflix, Hulu, Apple TV+ ve Disney+ gibi platformların yaygınlaşmasıyla beraber sinemaya gitme ihtiyacı da yavaş yavaş ortadan kalkıyor. Sinemaya gitmeme durumu da doğal olarak sinema izleyicilerinin sayısını düşürüyor. Ortaya çıkan bu durum her ne kadar sinema işletmecilerinin canını sıksa da sinemalar için yerel ve ulusal çapta köklü düzenlemeler yapılıyor.

Hatırlarsanız, Organize İşler: Sazan Sarmalı filmi daha vizyondayken Netflix üzerinden yayınlamıştı. Yaşanılan bu gelişme sinema işletmecileri ve sinema izleyicileri tarafından tepki ile karşılanmış ve Yeni Sinema Kanunu‘nun temelleri Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından atılmıştı. Yaşanılan bir düzine krizin ardından yazımızın hemen başında da belirtiğimiz gibi Yeni Sinema Yasası 22 Ekim 2019 yani bugünden itibaren yürürlüğe girdi.

Yeni Sinema Yasası Doğrultusunda Düzenlenen Tüm Hususlar

Reklam Süreleri Düşürüldü

Yeni yasa ile beraber izleyicilerin bir hayli şikayetçi olduğu reklam süreleri 10 dakikaya düşürüldü. Bundan böyle sinemalarda reklamlar 10 dakikayı geçmeyecek.

Film Başlamadan Önce En Az 3 Dakika Boyunca Yeni Filmlerin Fragmanı Gösterilecek

Reklam sürelerinin haricinde artık, film başlamadan önce en az 3 dakika boyunca yeni filmlerin gösterilecek. Bakanlık tarafından yapılan araştırmalar doğrultusunda, yeni tanıtımlar ve fragmanlar izleyicilerin sinemaya gitme arzusunu artırıyor. Bu yöntem ile son zamanlarda düşüşte olan sinema izleyicilerinin sayısının artırılması da hedefleniyor.

Mısır Kampanyalı Bilet Satışı Sonlandı

Geçtiğimiz aylarda sinema işletmecileri ve film yapımcılarını karşı karşıya getiren bir diğer husus ise mısır kampanyalı sinema bileti satışları idi. Yayımlanan yeni kanun sonrasında artık bilet ve mısırın ayrı ayrı satılacağını görmekteyiz.

Yeni düzenleme sonrasında aynı zamanda salon işletmecileri bilet için ayrı, mısır ve benzeri yan ürünler için ayrı ayrı kampanyalarda düzenleneceğini de belirtelim.

Yeni Sinema Yasası

İndirimli Bilet Grupları Düzenlendi

Resmi Gazete de yayımlanan bildiride aynı zamanda indirimli bilet grupları da düzenlendi. Artık, salon işletmecileri hemen aşağıda görebileceğiniz üzere indirimli biler satışı yapabilecekler.

  • Sabah seansı biletleri,
  • Öğrenci biletleri,
  • Şehit ve gazi yakınlarına özel biletler,
  • İnternet biletleri,
  • Halk günü biletleri,
  • Kamu meslek grubu biletleri,
  • Belirli yaş ve üzeri biletleri,
  • Engelli bireyler için biletleri

Yeni Yaş Sınıfları Eklendi

Düzenleme ile beraber ayrıca yeni yaş sınıfları da eklendi. Böylece çocukların sinemada yetişkin reklamları ile karşılaşmasının önü geçilmek isteniyor.

Vizyona Giren Filmler Hemen Netflix Gibi Platformlarda Yayımlanamayacak!

Yukarıda bahsettiğimiz Organize İşler: Sazan Sarmalı meselesi birçok kişi tarafından tepki aldığı için Yeni Sinema Yasası ile bunun tamamen önüne geçilecek. Yeni kanuna göre vizyona yeni giren filmler en az 6 ay sonra Netflix gibi platformlara gelecek.

Yeni Sinema Kanunu ile ilgili yapılan tüm değişiklikler bu kadardı. Peki, siz yeni düzenleme hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım…

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.