Yenilik mi? Yenildik mi? / Endüstri 4.0

Yapay zekanın, robotların iyice ön planda olmaya başladığı bir çağda yaşıyoruz. Her gün milyonlarca insanın çalıştığı teknoloji sektöründe büyük projelere imza atılıyor. Üst düzey robotlar yapılıyor, bilişim teknolojileri gelişiyor ve yenilikler insanlığa adeta meydan okuyor.

Bu yenilikleri destekleyen büyük bir kesim olmakla birlikte, korku ve şüphe ile bakan bir kitle de mevcut. Bilim kurgu konulu dizi ve filmler sayesinde yapay zekanın ve 4. Sanayi Devrimi’nin gelişimini yakından takip ediyoruz. Robotların hayatımızdaki yerini düşünüp ya geleceğimiz ile ilgili endişeleniyor ya da onlar sayesinde kolaylaşacak yaşamımızı düşünüp heyecanlanıyoruz.

Bilim ve teknoloji hakkında daha detaylı konuşabilmek için 4. Sanayi Devrimi olarak da adlandırılan “Endüstri 4.0” ı açıklamamız gerekiyor.

Endüstri 4.0; günümüz dijital dünyasında inovasyonun ve hızlı veri analizlerinin gelişimi ile birlikte; yapay zekanın ve robotların bir nevi egemenliğini ilan etmesidir. Uluslararası İlişkiler ve siyasetin; ekonomi, bilim ve teknoloji ile doğrudan ilişkisi olduğunu düşünürsek Küreselleşme 4.0 ve Endüstri 4.0 ‘ın birbirleriyle etkileşim halinde olduğunu söyleyebiliriz. Dünya Ekonomik Forumu’nun 4. Sanayi Devrimi adındaki çalışması da buna bizzat örnektir.

 4. Sanayi Devrimi’ne nasıl ulaştık?

Buharlı makineler ile ilk sanayi devrimi gerçekleşti, elektrik ile tanıştıktan sonra ikinci sanayi devrimine geçiş yaptık, bunun sonucunda dijital teknoloji ile birlikte üçüncü sanayi devrimi ortaya çıktı. Yapay zekanın, robotların dijital çağda önemli bir hale gelmesi, teknolojinin sürekli gelişimi ve 5G’nin ortaya çıkması ile birlikte 4 .Sanayi Devrimi’nin içinde bulduk kendimizi.

Robotların üretimi insanlardan devralıp daha akıcı ve hızlı iş yapması amacını taşıyan Endüstri 4.0, bilim ve gelişim aşığı çoğu kişi tarafından büyük bir merakla takip edilirken; çoğu kesim tarafından da korku ile karşılanıyor. Bunun sebebi, şu an dahi yaşadığımız işsizlik problemi. Çünkü robotlarla birlikte iş gücü azalıyor, insan gücüne ihtiyaç sıfır noktasına iniyor ve her şeyi robotlar hallediyor. Bunlar negatif tarafları olsa da, pozitif tarafları da oldukça fazla. Sosyal yaşamımızda bize her türlü desteği sağlayacak olan robotlar, günlük ihtiyaçlarımızı kolayca çözmemizde başvurulan ilk kaynak olacaklar.

Dünya değişiyor, gelişiyor. Her gün farklı bir inovasyon ve girişimcilikle uyanıyoruz. Robotların kapasitesi büyüyor, insan robotlar ortaya çıkıyor; herhangi bir ülkenin ordusu için bile robotlar tasarlanıyor.

Yapay zekanın hayatımıza nasıl bir etki edeceğini yakın bir gelecekte göreceğimize şüphe yok. Tek yapmamız gereken bilim ve teknoloji adına daha çok çalışıp daha çok üretmek.

Belgesel Önerisi: BBC Documentary: Hyper Evolution – Rise of Robots

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.