Yerden Göğe Kadar Sanat: Mural İstanbul Festivali

Her şey dümdüz olacak değil ya; tırtıklı, renkli bir şeyler de lazım. Duvarların, sokakların hiç görmediğimiz yüzleri var ve sokak sanatı, pekâlâ bunun ruh kazanmış hali olabilir. Bu aşırı anarşist sanat dalı çoğu kimse için Vandalizm olarak değerlendirilse de özgürlüğü ve rengarenk olmayı hissetmek müthiş bir deneyim. Dünyada ve Türkiye’de son yıllarda oldukça popülerleşip amacından “sapmaya” başlamış olabilir. Ancak sisteme karşı durmak, yerini sisteme dahil olmaya bıraksa da, sokak sanatı özgür ruhundan hiçbir kayıp vermiyor.

Türkiye’de sokak sanatı, icra edilmek için uygun şartlara ve kültürel altyapıya henüz tam olarak ulaşmış durumda değil; hatırlarsınız, kısa süre önce Fransız sanatçı JR’ın yaptığı eser gökkuşağı merdivenler gibi griye boyanmıştı. Kültür mozaiği, farklı renkler hala/henüz ülkemize yakışmıyor. Tam da bu aşamada sokak sanatının aykırılığı, sınırsız uygulama alanı, sanatı herkesle buluşturması umut verici. Türkiye’de sokak sanatı konusunda öne çıkmış tek şehir İstanbul. Bence bunun sebebi herkesin tutsak olması. Belki de hür olmanın bir yolunu arıyorlardır. Artan popülaritesi için, çok iyi olmuş çok da güzel iyi olmuş denebilir keza Kadıköy Belediyesi 2012 yılından beri Mural İstanbul Festivali’ni düzenliyor. Sokaklara, duvarlara hatta bulunan her boş köşe başına yapılan bu dev eserlere “mural” deniyor. Yapılan işin adı mural. Kelime Latin Amerika kökenli ve duvar demek. Duvarlara yapılan resimlere verilen isim de buradan geliyor. Sonra karşımıza dev kazanlarda yapılan dev sihirler çıkıyor. Kadıköy bu festival kapsamında yapılmış eserlerle dolu. Bitmemesi umuduyla!

Festivalde bu yıl çalışacak sanatçılar; ARYZ, Canavar, Cins, Deih, Esk Reyn, Kristy Sandoval, Levi Ponce, Nuka, Rustam Qbıc, Wicx.

Etkinlik takvimini merak edenler için:

mural-istanbul-festival (1)

Bu, etkinlik kapsamında görebildiğim ilk eser:

mural-istanbul-festival (2)

Bknz: Akşam güneşi güzele vurmuş. Yapan kişi Türkiye’den, mahlası Cins… Kendisiyle ilgili ulaşabildiğim tek şey Tumblr bloğu, isterseniz buradan takip edebilirsiniz: http://cciinnss.tumblr.com/ Festival Eylül ayının sonuna kadar devam edecek.

Görmek isteyenler için festival kapsamında yapılmış birkaç şaheser daha:

mural-istanbul-festival (3)

mural-istanbul-festival (4)

1 Yorum

  1. Avatar

    Mehdi

    28 Şubat 2016 en 02:00

    That’s really nice! It looks like they just hid the dirt and stuff beinhd those planks though ^^I live in Tarlabasi but I’ve never seen this particular house.Anyway, nice website, good luck.Cheers,Slimane.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.