fbpx

Yeşil Yol Projesi

Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi (DOKAP)  tarafından “2 bin 600 kilometre uzunluğundaki cennet yolu (!)” olarak tanımlanan Yeşil Yol Projesi, ilk aşamada ‘doğaya zarar verilmeden’ yapılacak, yaylalar arasındaki ulaşımı kolaylaştıracak bir turizm projesi olarak kamuoyuna açıklandı. Karadeniz Bölgesi’nin son yıllarda artan popülaritesi ve çektiği turist yoğunluğu sebebiyle, Yeşil Yol Projesi turizm odaklı yatırımcılar için mükemmel bir fırsat olarak görülüyor.

İnsanların denizle bağlantısını sınırlayan sahil şeridi, inşa edilen taş ocakları ve yapımı dur durak bilmeyen hidroelektrik santrallerinin bu doğa harikası bölgeye verdiği zararların üzerine, yapımına başlanmaya çalışılan Yeşil Yol Projesi, Karadeniz’in neredeyse tüm doğal güzelliklerini tehlikeye atıyor.

hes-projesi-

Yeşil Yol Projesi Nedir?

Yeşil Yol, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca Doğu Karadeniz Turizm Mastır Planı çerçevesinde planlanmış bölgedeki 8 ilin tüm yaylalarını birbirine bağlamak üzerine oluşturulmuş bir yol yapımı projesidir. Yaylalar arası yolların yapılmasıyla beraber, turistlerin yeme, içme, konaklama gibi ihtiyaçlarını karşılayabileceği özel sektörün de dahil olacağı yapılanmaların da gerçekleştirilmesi; bu şekilde turizmin gelişmesi ve bölgede ekonomik kalkınmanın sağlanması öngörülüyor.

2014 yılında, doğaya zarar verilmeden gerçekleştirileceği söylenen projenin uygulamaya dahil olmuş kısımlarında yeşilden arındırılan yollar çoğunlukla betonla kaplanmış durumda. Daha önce Ayder Yaylası’nın turizme açılması sonucu ciddi anlamda kirlenmesi ‘doğaya zarar vermek’ olarak görülmediği gibi, projeye dahil olan ve altyapısının yetersiz olduğu aşikar olan diğer yaylaların da uğrayacağı tahribat göz ardı edilmekte.

rize-de-yesil-yol-

Bölgede sağlanması hedeflenen ekonomik kalkınmayla beraber, bölgenin -hidroelektrik santrallerin tahribatından arta kalan- doğal güzelliklerinin de tahrip edileceği bu projeye karşı, Türkiye’nin çeşitli yerlerinde protestolar düzenlenmekte. Tüm bu eylemler arasında en çok ses getiren isim ise Havva Anne.

havva-anne-yesil-yol

Geçtiğimiz gün, komando birlikleriyle beraber Rize’de bulunan Samistal Yaylası’na getirilen iş makinesinin önünde, bölge halkıyla beraber yol yapımına izin vermeyen Havva Anne, “Yaylaların yolu birleşmeyecek. Kesinlikle istemiyoruz. Vali bize çapulcu diyor. Biz çocukluğumuzdan beri burada yaşıyoruz. Vali, Kaymakam kimdir? Ben, ben, ben, halkım ben.” Diyerek projeye isyan etti.

Çalışmayı durduran iş makinelerinin ardından “Denizi aldınız, dereyi çaldınız, yaylaya gelmeyi kolay sandınız, Rize size yalan, Yeşil Yol katliam, yaylaya dozeri sokturmayız, bas geri bas geri, al da git askeri’ dizeleri ile türküler söylendi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.