‘Yıldız Çocuğu’ Carl Sagan

Güneş Sistemi’nin keşfi için çalışan pek çok insansız uzay aracını yöneten Carl Sagan, görev sonrası Güneş Sistemi’ni terk edecek olan uzay sondalarının üzerine, dünya dışı akıllı uygarlıkları bulması halinde anlayabileceği evrensel ve değişmez bir mesaj koyma fikrini ortaya atması ile bilime olan aşkının sinyallerini de vermiş oluyor.

        Bu şekilde gönderilen ilk mesaj, Pioneer 10 sondasının üzerine yerleştirilmiştir.

Sagan, Satürn’ün uydusu Titan ve Jüpiter’in uydusu Europa’nın okyanuslara (Europa için söz konusu olan yüzeyin altındaki okyanuslardır.) sahip olabileceği hipotezini ilk ortaya atanlardandır. Astrobiyologumuz, tutkusunu  popüler bilim kitaplarıyla ve yazımında yer alıp sunduğu ödüllü televizyon dizisi Cosmos (Kozmos) ile harmanlıyor.

 

Belgesel hayatın kökeni ve kainatın yapısını zevkli ve sade bir şekilde izleyicilere anlatmaktadır. Aynı zamanda kitabı da bulunan belgesel serisi, 60’tan fazla ülkede 500 milyona yakın kişiden izlenmiş ve ABD’deki tv yapımları arasında en çok izlenen iki belgeselden biri olmuştur. Cosmos, aslında bizi de anlatan bir hikaye. Bu macerada kahraman çok. Hayal gücü rehberimiz ve doğanın gerçekliği arasındaki sadakat ile…

Sagan, Karanlık Bir Dünyada Bilimin Mum Işığı adlı kitabında topluma ve toplumun bilgisine de değiniyor; karşılaştığı olaylar ile örnekleyip analiz ederek.

Bilim kitabı kategorisinde olmasına karşın macera, heyecan, polisiye tadını da vermiş yazım tarzıyla. Fazlasıyla meraka ve düşünceye sürüklüyor okuyucuyu. Okumaya değer bilim kitaplarından. Peki sizce Cosmos’daki yerimiz nedir?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.