Usta Oyuncu Yıldız Kenter Hayatını Kaybetti!

Yıldız Kenter kimdir?

Bir süredir akciğer tedavisi gören ve dün fenalaşarak yoğun bakıma kaldırılan Yıldız Kenter, 91 yaşında hayata gözlerini yumdu. Ünlü tiyatrocunun acı haberi sanat ve sinema dünyasında büyük üzüntüyle karşılaştı. Peki, Yıldız Kenter kimdir? İşte, usta tiyatrocu Kenter’in hayatı hakkında tüm merak edilenler…

Usta Oyuncu Tarık Ünlüoğlu Hayatını Kaybetti

Yıldız Kenter Kimdir?

11 Ekim 1928’de İstanbul’da dünyaya gelen Kenter, 17 Kasım 2019 günü hayatını kaybetti. 91 yıllık yaşantısına birçok tiyatro oyunu ve sinema sığdıran Kenter, Ankara Devlet Konservatuarı Yüksek Bölümünü sınıf atlayarak bitirdi.

Daha sonrasında toplamda 11 yıl boyunca Ankara Devlet Tiyatrosu’nda çalışmaya başlayan Kenter, ”Rockefeller” bursu kazanarak, American Theatre Wing, Neighbourhood Play House ve Actor’s Studio’da oyunculuk ve oyunculuk öğretiminde yeni teknikler üzerine çalışmalar yaptı.

Buradaki çalışmalarından sonraysa Ankara Devlet Konservatuvarı’na eğitmen olarak atanan Kenter, 1959 yılında buradan ayrılmıştır. Hocalık görevinde ayrılan Kenter, bir yıl kadar da Muhsin Ertuğrul ile çalıştı.

Yıldız Kenter

Daha sonraki yıllarda ise Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallık’ta ”Değişen Eğitim Metotları” ve Oyunculuk Metotları” üzerine çalışmalar yaptı. Takvimler 1962’yi gösterdiğindeyse tiyatroya vermiş olduğu hizmetlerden ötürü ”Yılın Kadını” seçildi. 198’de İstanbul’da Kenter Tiyatrosunun binasının inşaatı tamamladı.

Sinema oyuncusu olarak da üç kez ”Altın Portakal” ödülüne layık görülen Kenter, kariyeri boyunca Sovyetler Birliği, Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık, Almanya, Hollanda, Danimarka, Kanada, Yugoslavya ve Kıbrıs’ta İngilizce ve Türkçe oyunlar sergiledi.

Takvimler 1984’ü gösterdiğinde ise Roma’daki İtalyan Kültür Birliğince ”Adalaide Ristori” ödülüne layık görüldü. 1989 yılında,  Korsika – Bastia Film Festivalinde “Hanım” filmindeki rolüyle “En İyi Kadın Oyuncu” ödülünü aldı.

91 yıllık yaşantısı boyunca sayısızca ödüle layık görülen Kenter, aynı zamanda 1995 yılında Kültür Bakanlığınca, tiyatro sanatına katkılarından ötürü “Onur” ödülüne layık görüldü. Bunun dışında yine aynı yıl içerisinde ”Mevlana Kardeşlik ve Barış Ödülü’ne layık görülen Kenter’e, 19 Mayıs 1997’deyse Uluslararası İstanbul Festivali tarafından ömür boyu Tiyatro Sanatına katkısından dolayı Dame Diana Rigg tarafından onur ödülü de verildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.