YILDIZ SAVAŞLARINI GÖLGE SANATIYLA ANLATMAK: RED HONG YI

Yıldız Savaşları birçok izleyici için sadece bir film değil,  tutkudur. Yedinci film, Yıldız Savaşları VII: Güç Uyanıyor’un gösterime girmesiyle birlikte milyonlar sinema salonlarına akın etti ve film ilk haftalardan itibaren uzun bir süre dünyada ve ülkemizde kapalı gişe oynadı. Yıldız Savaşları’nın kitleler üzerinde bu büyük etkisi birçok pazarın dolasıyla dikkatini çekti ve Yıldız Savaşları temalı birçok ürün ve hizmet piyasaya sürüldü. Sanat camiasının bu ani tüketim dalgasına vereceği bir yanıtın olacağı öngörülebilirdi ancak kimin nasıl bir eser ortaya koyacağı merak konusuydu. Sanatseverleri tatmin edecek hamle Uzak Doğulu çağdaş sanatçı Red Hong YI’den geldi. “Star Wars Shadow Art” çalışması büyük ilgi gördü ve eserlerinin görselleri internette hızla yayılmaya başladı.

Star Wars -photography-2

Red Hong YI, daha çok Red takma ismini kullanıyor, fırçasız ressam olarak sanat çevrelerince tanınıyor ve alışılmadık materyaller kullanarak gündelik hayatta karşımıza çıkabilecek her şeyi sanat serine dönüştürüyor. Melbourne Üniversitesi Mimarlık bölümünden mezun olduktan sonra mimarlık kariyerine devam etmek için Şangay’a taşınan sanatçı bu şehrin kaotik cazibesine kapılınca sanatçı olma yolunda ilk adımını atıyor. Red, resmi internet sitesinde bir zamanlar babasının ve büyükbabasının yaşadığı bu şehrin toptancılarından satın aldığı ilham verici materyallerle sanat yapmanın onu tamamladığını söylüyor.

Star Wars -photography-3

Star Wars -photography-4

Red’in ‘Yıldız Savaşları’ temalı çalışmasının da bu materyallerin ışıkla duvar arasına hesaplı konumlandırılmasından meydana geldiği aşikar. Yıldız Savaşları’nın konusu göz önüne alındığında; karakterlerin ancak materyallerin silüetlerinin bir araya gelmesiyle belirginleşmesi oldukça manidar. Red, Karanlık Tarafın Güçlerini gölge bağlamında sanatseverlerle buluşturmasının özgün olduğunu söylemek bu yüzden mümkün.

Star Wars -photography-5

Star Wars -photography-6

Sanatçının logo, Darth Vader, Chewbecca, R2D2,Stormtrooper ve Yoda silüetlerini nasıl yarattığını aşağıdaki kısa videoda da ayrıca görebilirsiniz.

 https://www.youtube.com/watch?v=oKd_cAvIZO8

1 Yorum

  1. Pingback: Sanat Karavanı’nda Öğreneceğiniz 10 Şey | TEAkolik - Teknoloji Blogu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.