YILMAZ BÜYÜKERŞEN BALMUMU HEYKELLER MÜZESİ

Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi ya da namıdiğer Eskişehir Balmumu Müzesi, Eskişehir’in en ünlü yerlerinden biri olan Odunpazarı’nda yer alıyor. Şehrin Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’in çalışmaları sonucunda hayat bulan müzede başta Mustafa Kemal Atatürk’ün çeşitli dönemlerine ait balmumu heykelleri olmak üzere birçok siyasi figürün, sanatçının ve aydının balmumu heykeli sergileniyor.

Müze dünyaca ünlü Madame Tussauds Müzelerinin bir benzeri olarak görülüyor ve 5 bölümden oluşuyor.

yilmazbuyukersen-2

Salon A bölümünde başta Atatürk ve Kurtuluş Savaşı askerleri olmak üzere Atatürk’ün ailesi, Osmanlı padişahları ve Cumhuriyetin önemli isimlerinin balmumu heykelleri bulunuyor.

Salon B bölümüne geçtiğimizde Kemal Sunal, Adile Naşit,  Barış Manço, Müşfik Kenter gibi birçok sanatçının, basın yayın dünyasının öne çıkan isimlerinin, dünya liderlerinin, spor ve bilim insanlarının heykelleri ile karşılaşıyoruz.

Salon C bölümüne geldiğimizde ise bizi tarihi figürler karşılıyor: Alpaslan, Nasrettin Hoca, Yunus Emre…

Salon D demokrasi bölümü olarak adlandırılmış ve siyasi figürlerin heykellerini barındırıyor.

Gelelim son bölümümüz olan Salon D’ye, burada Yılmaz Büyülerşen’e ait çeşitli ödüllerin yanı sıra kendisinin iki adet balmumu heykelini görüyoruz. Burada ayrıca müzeye ait hediyeliklerin satıldığı bir dükkan var.

yilmazbuyukersen-3

Müze fazla büyük değil ama oldukça ilgi çekici. Eleştirilebilecek birkaç küçük detayı dışında güzel bir sanatsal çalışma sunuyor bizlere.

yilmazbuyukersen-4

yilmazbuyukersen-5

İyi gezmeler dileriz!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.