fbpx

HERKESİN CENNETİ DİĞERİNİNKİNDEN FARKLIDIR: DÜŞÜNCE, YOL VE BAB’AZİZ

 “Yürümek yeterli, sadece yürümek.”

Bab ‘Aziz… Yönetmen  Nacer Khemir’in “Dinime atılan çamuru temizlemek için bu filmi çektim.” dediği film. Müzikleriyle, kostümleriyle, şiirleriyle bir doğu masalı aslında. Ruhunu tefekkür eden prensin ve yolculuğunun masalı… Bir bakıma düşünsel yolculuğunun…

Film boyunca görüntülerden çöl ve yürüyüş neredeyse hiç eksik olmaz. Sufi’lerin otuz yılda bir gerçekleştirdikleri bir toplantının bilinmeyen yeri aranmaktadır. “İnancı olan kişi asla kaybolmaz.” ve “Yürümek yeterli, sadece yürümek. Davet edilenler yolu bulacaktır.” sözleriyle düşünsel anlamda zihnin karşılaşacağı engelleri ve karamsarlığı aşmanın yolunu ve inancını gösterirken, bu yolun nasıl yürüneceğini de şu sözlerle açıklar Bab’Aziz: Herkes yolu bulmak için en değerli hediyesini kullanır.

Bize verilen hediye ile yolu yürümek. Düşüncenin yolunu, o uzun ve varış noktasını bilmediğimiz yolu. Bazen kelimelerle, bazen seslerle, bazen resimlerle… Bize verilen hediye ne ise onun ile yürümek. Yine Bab’Aziz’in şu sözlerinden anlıyoruz bunun bir görev olduğunu: Kim bilir, bu dünyada herkesin tamamlaması gereken bir görevi vardır. Bunu unutmadığın sürece diğerleri de çok önemli değildir. Ama bundan başka her şeyi hatırlıyorsan, hiç bir şey bilmiyorsun demektir.

Gözleri görmeyen Bab’Aziz bu yolu torunuyla beraber yürür ve yol boyunca hikayeler anlatır. Bu hikayelerden biri, derviş olmak için tahtından vazgeçen bir prensin hikayesidir. Yani kendi hikayesi, kendi düşüncesi, kendi feragati, kendi yolu, kendi hakikati ve kendi yalnızlığı… Yola çıkmanın bir diğer adı gibidir ‘vazgeçmek’ ve yine yola çıkmanın bir diğer adıdır ‘yalnızlık’.

İnsanın kendi cennetine ulaşması iki kelimeyle anlatılır; yalnızlık ve vazgeçmek.

“Canınla süpür cananın eşiğini, ancak o zaman aşka erersin.”

İnsan kendi masalında yalnızdır, yine vazgeçmelidir kendinden; kendisine ait olanı bulmak ve kendi cennetine kavuşmak için.

İnsan ’olunca ölür’ ve film öyle biter.  Bab’Aziz olunca ölür ve gözleri aydınlığa kavuşur.

Ölüm nasıl olur da başlangıcı olmayan bir şeyin sonu olur?”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.