Yolunuz Avrupa’ya düşerse şaşırmamanız gereken 12 şey

Yeni bir yere gittiğinizde yaşadığınız mutluluğa çoğunlukla şaşkınlık da eşlik eder. Bu şaşkınlığın temel nedeni kültür şokudur. Olur da yolunuz Avrupa ’ya düşerse kültür şokuna uğramamanız için, Avrupa’daki garip adetleri ve uygulamaları bir araya getirdik.

1) İtalya’da otostop

italya-da-otostop

İtalya’da bir süredir otostop çekmek resmi olarak yasak. Daha doğrusu siz isterseniz otostop çekebilirsiniz ama insanlar size sadece gülerek “Buona fortuna!“ (İyi şanslar!) der geçerler. Her konuda size yardımcı olmaya çalışan sempatik İtalyanlar, maalesef bu konuda yardımcı olamıyorlar.

 

2) Külahta dondurmayı kaşıkla yemek

kasikla-dondurma

Hiç külahtaki Maraş dondurmasını kaşıkla yiyen birini gördünüz mü? Eğer gördüyseniz o kişi İtalyan ya da Fransız olabilir. Hollanda ya da Almanya gibi Amerikan kültürünün etkilerinin çokça hissedildiği yerlerde külahtaki dondurmayı kaşık kullanmadan yemek çok normal. Ancak İtalya ve Fransa’da şaşkın bakışlarla karşılaşabilirsiniz.

3) Kimsenin İtalyanca konuşmadığı İtalyan beldesi: Ventimiglia

ventimiglia

İtalya-Fransa sınırında bulunan İmperia ilindeki Ventimiglia beldesinde İtalyanca konuşan birini bulmak neredeyse imkansız. Herkesin Fransızca konuştuğu bu belde İtalya’da bulunmasına rağmen Güney Fransalıların uğrak mekanı.

4) Monako dönüşü kontrol

monako-alkol-kontrolu

Avrupa’nın Akdeniz kıyısında bulunan Monako, gösterişli kumarhaneleriyle ünlüdür. Fransızlar ve yabancı turistler için eğlencenin merkezi sayılan Monako’dan dönüş yolunda sürekli alkol kontrolü yapıldığını, hatta bu konuda çok hassas davranıldığını biliyor muydunuz? Alkol satışının ve tüketiminin çok fazla olduğu Monako’da alkollü araç kullanmanın cezası oldukça ağır. 3 yıl boyunca ehliyetinize el konulabilir, 4500 euro para cezasına çarptırılabilirsiniz ve 2 yıla kadar da hapis cezası alabilirsiniz.

5) Hangisi Duomo?

duamo

Eğer birden fazla İtalyan şehrini gezmeye karar verirseniz birden fazla ‘duomo’ ile karşılaşabilirsiniz. Pek çok insan ‘duomo’yu Pisa Kulesi ya da Kolezyum gibi tek bir yapının özel adı sanıyor. İtalyan şehirlerindeki en yüksek katedrale duomo denir. Örneğin; Filippo Brunelleschi Floransa’daki duomoyu saygı duyduğu için Roma’dakinden tam 1 metre daha kısa inşa etmiştir. Bu yüzden artık “Hayır Duomo Milano’da!”, “Yok daha neler ben Floransa’da gördüm Duomo’yu!” diye tartışmayı bırakın.

6) Fransa’nın en popüler parti gecesi: Salı

fransa-parti

Arkadaşlarınızla dışarı çıkmak için ya cumayı ya cumartesiyi seçersiniz değil mi? Fakat aklınıza salı gününü seçmek gelmez. Nedeni basit: Çarşamba iş var. Ama Fransızlar böyle düşünmüyor. Onların en çılgın partileri salı günleri gerçekleşiyor, sabah da kalkıp işlerine gidiyorlar.

7) İtalya’dan Fransa’ya geçişte kaçak çanta kontrolü

fransa-canta-kontrolu

Aracınızla ülkeler arası geçiş yaparken kontrolle karşılaştığınız anlar olabilir. Ama her ülke bu konuda aynı tavrı sergilemiyor. Örneğin Fransa’dan İtalya’ya geçiyorsanız sadece gaza basmanız yeterli. Ancak aynı yolu geri dönerken çok büyük bir ihtimalle kontrolle karşılaşırsınız. Bu kontrol sizin lüks markaların bulunduğu İtalya’dan kaçak eşyalar kaçırıp kaçırmadığınızı anlamak içindir.

8) Hollanda ve Almanya’da toplu taşıma

hollanda-toplu-tasima

Toplu taşımayı yaygınlaştırmak şehirlerdeki trafik sorununu büyük ölçüde rahatlatan bir yöntemdir. Peki bunun karşılığında belirli bir ücret ödemek şart mı acaba? Örneğin Hollanda ve Almanya’da bilet almak zorunlu değil. Sürekli kontroller yapılmıyor, gişelerden geçilmiyor. İnsanlar metroları ya da otobüsleri kullanırken, gerçekten devletin bütçesine katkıda bulunmak istedikleri için bilet alıyorlar. Otobüslerde bilet alacağınız makineler otobüsün ortasında. Yani isterseniz direkt geçip oturabilir, ücretsiz ulaşım sağlayabilirsiniz. Bu durumun en güzel yanı da kimsenin bedava yolculuk yapmayı tercih etmemesi. Neredeyse herkes bilet alarak yolculuk ediyor.

9) Katolik kilisesinde kapanmak zorunlu mu?

katolik-kilise-kurali

Katolik mezhebinin yönetim merkezi olan Vatikan turistlerin şortla ya da omzu çok açık tişörtlerle içeriye girmesine izin vermiyor. Ancak bu uygulama Katolik mezhebinin gerekliliklerinden değil; yani Katolik kiliselerine girerken kapanmak bir zorunluluk değil. Floransa’nın yöresel bölgelerindeki Katolik rahipler, Vatikan’ın bu yasağı sadece rant sağlamak için uyguladığını, bir nevi turistik bir aktivite haline getirdiğini söylüyor. Dinin sömürülmesine tanık olmak üzücü tabii.

10) Hollanda’da sokakta içki ve uyuşturucu

hollanda-icki-uyusturucu

Hollanda’nın uyuşturucu politikası “Opiumwet” adıyla tanınıyor. Yasanın amacı, halk arasında uyuşturucu kullanımının yayılmasını, uyuşturucu bağımlılarının etrafına zarar vermesini engellemektir. Bunu sağlamak için güdülen politikaya “harm reduction” yani “zararı azaltma politikası” denmektedir. Yani bağımlı kişiye bağımlılıktan kurtulabilmesi için her türlü tedavi olanağı sağlanmakta, ancak tedavinin mümkün olmadığı durumlarda bağımlının sağlığını ve içine düşeceği olası riskli durumları engellemek için uygulamalar yapılmaktadır. Örneğin üzerinizde 5 gramdan fazla marihuana bulundurmak yasaktır. Yasağı çiğneyenler 1 ay hapis ve 3.350 euro (9,490 TL) para cezası alıyorlar. Ayrıca sokakta marihuana içmek de yasak ve bunun cezası, yasağı çiğnediğiniz belediyeye göre değişiyor. Hoşgörü politikasının hüküm sürdüğü Hollanda’da sokakta alkol alırsanız bu da hoş karşılanmayabilir. Yani her şeyin yeri var.

11) Hollanda’da taksi yerine bisiklet

hollandada-bisiklet

Araçtan çok bisikletin yaygın olduğu Hollanda’da bisiklet kullanmayı bilmiyorsanız gerçekten işiniz çok zor. Eğer uzun bir mesafeyi yürüyemeyecek kadar yorgunsanız ne yapacaksınız? Sizin için daha önce tasarlanmış olan bisiklet taksiler hizmetinizde! Binen için eğlenceli, süren için ise çok yorucu olan bisiklet taksiler ile, normal taksilerden daha ucuza ulaşım sağlayabilirsiniz.

12) Camda sallanan çantalar

camdaki-cantalar

Eğer evlerin camlarının önündeki direkte sallanan çantalar görüyorsanız Hollanda’dasınızdır. Şaşırtıcı olan şu ki o çanta oraya kurutulmak için asılmamıştır. Camda sallanan çantalar o aileden birinin mezun olduğunu ya da girdiği bir sınavda başarılı olduğunu, yani akademik bir başarı elde ettiğini gösterir.

Kaynak : Radikal

4 Yorumlar

 1. Avatar

  behemoth

  27 Ekim 2014 en 21:55

  Almanya’da isterseniz bilet almadan yolculuk yapabilirsiniz mi? O kadar gitmişliğim var ve kullandığım toplu taşımanın haddi hesabı yok. 85% bilet kontrolüne tabi tutuyorlar sizi ve eğer biletiniz yoksa ödediğiniz cezayı bir araştırın isterseniz. Kimse bilet almadan yolculuk ediyor ya da isterseniz geçin oturun ifadeleri ile ne kadar kulaktan dolma haber yaptığınız ortada. Ceza olmasın da ben o zaman göreyim tercih ediyorlar etmiyorlar mı!

  • Avatar

   Sanat Karavanı

   27 Ekim 2014 en 22:10

   bu kadar sinirlenmeyin lütfen 🙂 hep birlikte yanlışları, eksikleri düzeltelim.

 2. Avatar

  Ecehan Beste Yücel

  27 Kasım 2014 en 15:14

  İtalya’da otostop cektim gecen yaz hem 3 seyahatimde de yani yok öyle bişey 🙂

 3. Avatar

  yusuf

  09 Aralık 2014 en 08:05

  almanya yi bilmem ama isvicre ve hollanda’da defalarca otobus trene bindim bi kere bile kontrole denk gelmedim. kesin bilgi yayalim:)

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.