Yörük Kadınlarının Hayatını anlatan “Yün Bebek” Filmi 23. Uluslararası Adana Film Festivali’nde!

Yörük kadınının Toros Dağları’ndaki zorlu yaşam mücadelesini anlatan Yün Bebek filmi, 23. Uluslararası Adana Film Festivali’nde izleyici ile buluşacak.

Filmde yörük kadınının hayat hikayesiyle beraber genel anlamda ‘kadına şiddet’ konusunu işleyen yönetmen Ümmiye Koçak, filmi çekebilmek için tarlada çalışıp kazandığı paraları biriktirerek kurucusu olduğu Arslanköy Kadınlar Tiyatro Topluluğuyla beraber Mersin’de filmin çekimlerini gerçekleştirdi. Koçak’ın hayallerinin, emeğinin ve vazgeçmeyişinin sonucunda büyük bir özveri ile beyaz perdeye aktarılan film, New York Avrasya Film Festivali’nde “En İyi Avrasyalı Kadın Sanatçı” ödülünü Ümmiye Koçak’a kazandırdı.

Bu yıl 23’üncüsü düzenlenecek olan Uluslararası Adana Film Festivali’ne davet edilen Koçak, “Filmimiz daha önce Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde özel gösterim yapmıştı. Şimdi de doğduğum memleketimde gösterilecek. Bu anlamda çok mutluyum. Bizi oraya, festivale davet eden başta festival yönetimine ve Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’ye çok teşekkür ederim.” ifadelerinde bulundu.

yun-bebek-2

Ümmiye Koçak Kimdir?

Ümmiye Koçak, 1957 Adana Çelimli Köyü doğumlu 10 kardeşten biridir. İlkokulun ardından -çok istemesine rağmen- okula gönderilmeyen fakat içindeki öğrenme ateşi sönmeyen Koçak, öğrenme sürecine okuduğu kitaplarla devam etti. İlk okuduğu kitap ise Maksim Gorki’nin ‘Ana’ kitabı oldu… Ümmiye Koçak bir zaman sonra evlendi ve Mersin Arslanköy’e, hikayesinin asıl başladığı yere taşındı. Köy kadınlarının hayatını tüm dünyaya duyurma isteği ve ‘bir şeyler yapmalı’ düşüncesiyle 2001 yılında “Arslanköy Kadınlar Tiyatro Topluluğu”nu kurarak ilk ve en büyük adımı attı. Köylü kadınlardan oluşan topluluk ilk olarak Remzi Özçelik’in “Taş Bademleri” adlı oyununu sahneledi ve ardından çok sayıda oyun sahnelemeye devam etti. 32 yıllık evli ve 3 çocuk annesi olan Koçak; “Hasret Çiçekleri”, “Kara Kuyu”, “Erik Ekşisi” gibi 11 tane tiyatro oyunu yazdı, 500 kez sahneye çıktı ve 30 binden fazla insan oyunlarını izledi. Hayal ettiği ve emek verdiği gibi sesini dünyaya duyurmayı başaran Ümmiye Koçak’ın şimdiki hayali ise Yün Bebek 2 filmini çekebilmek.

ummiye-kocak

Filmin Fragmanı:

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.