Yurt dışına Tatile Çıkmak İçin Sizi Motive Edecek 5 Adım

Bu seneki yeni yıl kararlarından biri ne zamandır hayaliniz kurduğunuz o yurt dışı seyahatine çıkmak mıydı? Nisan ayı geldi ve daha bu konu hakkında hiçbir girişimde bulunmadınız mı? Yorucu iş ve okul temponuzun arasında sizi motive edecek bir şeylere mi ihtiyacınız var? O zaman bavulunuzu hazırlamaya başlayın çünkü bu beş motive edici adımla en geç bu yaz o yolculuğa çıkıyorsunuz!

DUVARINIZA DÜNYA HARİTASI ASIN

Dünya Haritası 1

 Atalarımız ne demiş “Gözün gördüğünü, gönül ister.” Odanıza asacağınız dünya haritası yaşadığımız bu gezegenin keşfedilecek ne çok yeri olduğunu size her gün hatırlatır. Ne zamandır hayalini kurduğunuz Hindistan seyahatine Sri Lanka ve Nepal durağını da eklerseniz şaşırmayın. Duvarınıza asacağınız 50×70 bir dünya haritası yurt dışı seyahati ile ilgili gözünüzde büyüyen her şeyin, alt alta yazılsa dünyanın en küçük ülkesi Vatikan’ın nüfusunu bile geçemeyecek kadar az olduğunu size gösterecektir. (Vatikan’ın nüfusu 770 kişidir. 😉 )

 CAM KAVANOZLARDA BOZUK PARA BİRİKTİRİN

Cam Kavanoz 2

Yurt dışına tatile çıkmakta maddi sebeplerden dolayı tereddüt ediyorsanız, merak etmeyin yalnız değilsiniz. Türkiye’ye birçok ülkenin vize uygulaması, döviz kurumuzun sabit olmaması, uçak biletlerinin yaz aylarında pahalılaşması sizi yurt dışı planlarınızı ertelemeye itebilir. Ancak durun! Hemen vazgeçmeyin. Kendinize büyük cam bir kavanoz edinin. Evinizin en görünen kısmına bu kavanozu koyun. Üzerine bu yaz ziyaret etmeyi hayal ettiğiniz ülkenin adını yazın. Elinize geçirdiğiniz her bozuk parayı içine atın. Kavanozunuzun sizi ziyarete gelen herkesin dikkatini çekecektir. Kim bilir birkaç arkadaşınız ya da akrabanız o an cebindeki bozuklukları bile kavanozunuza atıverir! Kavanozunuzu taşıyamayacak hale gelene kadar kapağı açmayın. Artık Marakeş uçak biletinizi alabilirsiniz!

HERKESE PLANLARINIZDAN BAHSEDİN!

Teenager hidden by city map

Bu yaz yurt dışında tatil yapmaya niyetlendiğinizi herkese anlatın. Böylelikle konuştuğunuz insanlar varsa kişisel deneyimlerini sizle paylaşacaktır. Ziyaret etmeye karar verdiğiniz ülke ya da ülkeler hakkında daha güvenilir tüyoları oraya hali hazırda gitmiş birinden başka hiç bir yerde bulamazsınız. Ayrıca edindiğiniz bu bilgilerin söylendikleri gibi atmosfere karışmasıyla kalmaması için seyahatiniz konusunda ciddileşmeye başlarsınız. Eee sonuçta söz verdiğiniz gibi Duomo’ya karşı o cappuccinoyu yudumlamazsanız bu insanların hatırı kalır mı kalır.

İLHAMA İHTİYACINIZ VARSA EDEBİYATA DANIŞIN

Edebiyata Danışın 4

Yola çıkmak her zaman kişisel bir devrimdir. Bu durum gezi rotanız yurt içine ya da yurt dışına doğru olsa da değişmez. Ancak bazen dilini bile anlamadığınız coğrafyalarda kaybolmak kendinizi daha kolay bulmanızı sağlar. Sırça köşklerini terk eden insanların hikayelerini okuyarak işe başlayabilirsiniz. Belki de Alex Garland’dan Kumsal’ı, Paulo Coelho’dan Simyacı’, Mark Twain’den Huckleberry Fin’in Maceraları’nı, Douglas Adams’dan Bir Otostopçunun Galaksi Rehberi’ni okuma vakti gelmiştir.

BİR ŞEYİN KOLEKSİYONUNU YAPMAYA BAŞLAYIN

Koleksiyon 5

 Hem yurt dışına çıkmak için kendinize böylelikle başka amaç edinmiş olursunuz hem de yolculuklarınızı kişiselleştirmiş olursunuz. Öncelikle ne tür bir koleksiyon yapmak istediğinize karar verin. Magnet mi? Tuzluk biberlik mi? Rozet mi? Anahtarlık mı? Bardak altlığı mı? Sonra karar verdiğiniz bu şeyin Türkiye’yi çağrıştıran bir versiyonunu edinin. Bu koleksiyonunuzun ilk parçası olsun ve evinizin en göze çarpan yerine konsun. Ona baktıkça ikinci parçayı ne kadar arzuladığınıza siz de şaşıracaksınız.

Dünya hepimizin. Onu daha iyi anlamak, tanımak, korumak için nefes aldığınız sürece gezin!

1 Yorum

  1. Avatar

    Kadir

    26 Nisan 2016 en 16:50

    Hepsine rağmen ucuz uçuş bileti kampanyaları beni daha çok motive ediyor :))

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.