fbpx

Yurt Dışından “The Protector” Yorumları Gelmeye Devam Ediyor

The New York Times, ünü yayılmaya devam eden The Protector için bir makale yayınladı. Alex Marshall tarafından yazılan yazıda, seriyi Londra’da izleyen “Nadir Akhtar” isimli bir kadının görüşleri ele alınmış. Yazarın anlattığına göre Akhtar, Hakan’ı izlerken diziye kendini fazlaca kaptırmış ve bir bölümde “Lütfen, babasını öldürme!” diye bağırmış.

İlerleyen sahnelerde Hakan’ın gözyaşları içinde olduğu bir sahnede Akhtar, “Bu, Türk televizyonunda sevdiğim bir diğer şey, çok fazla duygu gösteriyorlar.” demiş. Ayrıca yazıda tv dizileri ile Muhafız’ın süreleri, oyuncuların giyimi ve sahneler karşılaştırılmış.

Yazar Alex Marshall’a göre The Protector, Türk televizyon dramasının dünya çapında nasıl yayıldığının en son kanıtı olarak görülmüş.

Diziyle ilgili yayımlanan yabancı eleştiri yazılarından bir diğeri ise Joe Keller’a ait. New York Times, Slate, Salon, Vanity Fair ve Playboy gibi yayınlar için televizyon eleştirileri yazan Keller, makalesinde dizinin izlenmesi gerektiği yönünde görüş bildirmiş.

“Dizinin ilk bölümü sizi içine çekiyor, modern İstanbul’da geçen tarihi bir savaş fikri bizim için çok ilgi çekici” diyen Keller, şu yorumda bulunmuş:

“The Protector, gizemli etmenleri, modern dünyanın iş rekabetini ve sıradan bir adamın rüyalarını bir araya getirerek şaşırtıcı bir şekilde çekici bir dizi ortaya çıkarıyor.”

Keller’a göre bunun sebeplerinden biri, ünlü yapımcılardan Jason George ve Alex Sutherland’ın dizi ekibinin içinde yer almasıymış.

Keller, dizinin ilk bölümünün son yıllarda izlediği çoğu dizinin aksine hikayenin makul bir şekilde ilerlemesini sağlayan bir hızda başladığını vurgulamış.

İspanyol gazeteci María José Arias ise dizinin senaryosunun yüzde yüz orijinal olmadığını ve diğer süper kahraman hikayeleriyle benzerlikler taşıdığını söylemiş.

Ancak Arias’a göre buna rağmen dizinin hikayesi, karakterlerin aldığı farklı dönemeçler ve karizmatik bir karakter olan Hakan sayesinde izlemesi ilginç bir hal alıyormuş.

Diğer eleştirilere göre, BBC’nin bu yıl en çok izlenen dizisi olan Bodyguard’da oynayan Richard Madden ve The Protector’da Çağatay Ulusoy arasında benzerlik kurulmuş.

Popülaritesi yükselen diziyle ilgili en olumsuz eleştiriler, dizinin konusunun klişe olduğuna yönelik yapılmış. Kurguyu ve senaryoyu eleştiren kullanıcılar olduğu gibi özel efektlerin iyi olmadığına yönelik de olumsuz görüşler yer almış.

The New York Times yazısı için: https://www.nytimes.com/2018/12/27/arts/television/turkish-tv-netflix-the-protector.html

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.