Yurt Odasından Dünyaya Açılan Bir Kapı: Alt J

Hazır yaz aylarını geride bırakıp yavaş yavaş kışa hazırlanıyorken içimizi ısıtacak bir müzik grubundan bahsetmek istiyorum.

2007 yılında 4 arkadaşın Leeds Üniversitesi’nde tanışmasıyla başlayan bu macera bizi farklı, alışılmışın dışında bir müzikle tanıştırıyor. Aslında indie rock türünde müzik yaptıkları bilinse de karakterize edilmiş bir tarzın dışında olduğu aşikar. Bunu da üniversite yıllarında çalışmalarını yaptıklarını yurt odasına borçluyuz. Zira çalışmalarını yaparken yurtta rahatsızlık vermemek için bas davul ve bas gitar kullanmamayı tercih etmişler.

Bu grubun farkını sadece müzik lezzetinden değil aynı zamanda isminden de anlayabiliriz. Aslında yaratıcılık bir yana felsefi bir yanı olduğunu da düşünüyorum; Apple bilgisayarlarda ‘alt’ ve ‘j’ tuşlarına aynı anda bastığınızda karşınıza üçgen sembolü çıkar. Bu da matematikte deltadır fakat aynı zamanda değişimin sembolüdür. Bu açıdan baktığınızda veya şarkıların sözlerine, ritmine ve video kliplerine dikkat ettiğinizde bunu fark edebilirsiniz.

alt-j-muzik-grubu

Sol üst resim: Joe Newman (Vokal)

Sağ üst resim: Gwil Sainsbury

Sol alt resim: Gus Unger-Hamilton

Sağ alt resim: Tom Green

İlk çıkardıkları ‘An Awesome Wave’ albümlerinden sonra 2012 yılında birçok ödülle beraber müzik dünyası için fazlaca önem taşıyan Mercury Ödülü’nü kazandılar.

2014 yılının başında Gwil Sainsbury’nin gruptan ayrılmasıyla 3 kişi olarak devam ettiler ve bu sırada da ikinci albümleri olan ‘This Is All Yours’ u paylaştılar.

Bir üniversitenin yurt odasında başlayan bu macera 2014 – 2015 döneminde 52 konserden oluşan bir Dünya Turu ile devam ediyor.

 

Breezeblocks

 

Taro

 

Matilda

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.