Mutlaka Yürüyerek Gezip Keşfetmeniz Gereken 14 Dünya Şehri

Bazı şehirler hızlı yaşamayı gerektirir, mesela Tokyo, Las Vegas, Sidney bunlara örnek olabilir. Ancak dünyada öyle şehirler var ki oraları yavaş yavaş gezmelisiniz. Bunun için de mutlaka bu şehrin sokaklarında yürümeniz gerekir.

Çünkü bu şehirlerin sokaklarında karşınıza nelerin çıkacağını asla bilemezsiniz. Şehir fotoğraflarından, kuşbakışı görünüşünden çok uzaktır ve size çok şey vadeder. Size bu şehirlerden 100 tane sayabiliriz, ama yerimiz yok. Onun için “mutlaka” dediğimiz ilk 14 şehri bu listeye aldık. Günün birinde fırsat bulup da buralara giderseniz, yanınıza rahat bir ayakkabı almayı sakın unutmayın.

 

1. Montreal

montreal

montreal-2

Belki de dünyada tarafiğe kapalı en çok yürüme yolu içeren şehir Montreal, yani resmen yürümeniz için tasarlanmış. Çok sayıda tarihi, mimari yapının mevcut olduğu Montreal’in sokkalarında kaybolmak şart.

17’nci ve 18’inci yüzyıla ait Notre-Dame de Québec Katedrali, Ramezay Şatosu, endüstri devrimine ait çok sayıda eski fabrika, ambar ve değirmen, 20. yüzyıl mimarisine ait Olimpik Stadyum ve Habitat 67 sizleri bekliyor. Ayrıca eski Montreal’i ve Çin mahallesini görmeyi de unutmayın.

 

2. Edinburgh

edinburgh-1

edinburgh-2

Edinburgh’da listelenmiş olan ve görülmeyi bekleyen 4.500 bina var. Bu sayı Briştanya’daki herhangi bir şehirden kat kat fazla. Düşünün yeni şehir bile 18. yüzyıldan kalma.

Bu şehirdce herhangi bir araç kullanmak şehre hakaret, her adım başı karşınıza başka bir tarihi, mimari, vs. güzellik çıkacak. Şatolar, film setleri, eski evler, saraylar, kiliseler, katedraller derken günün nasıl bittiğini anlamayacaksınız bile.

3. Münih

munih-1

munih-2

Şehrin zengin tarihini bir kenara bıraksak bile, sırf yürümek için dizayn edilmiş Münih’i yürüyerek gezmemek ayıp olur. Mesela Central Park’tan çok daha büyük olan Englischer Garten Münih’te, sırf bir gün lazım burayı yürümek için.

 

4. Seattle

seattle-1

seattle-2

ABD’deki yürümeye en uygun kent unvanını elinde bulunduruyor Seatle. Diğer Amerikan eyaletlerine göre, kalabalık olsa da, yürüyerek gezmek için çok uygun bir yer Seatle. Sokaklarında pek çok gizli kahve dükkanı, şekerlemeci, açık hava pazarı bulacaksınız emin olun.

 

5. Floransa

floransa-1

floransa-2

Zaten herhangi biri Floransa’ya gidip de yürümekten başka bir şey yapmayı düşünmüş müdür bilemiyoruz. Belki de dünyanın yürümek için yaratılmış en güzel şehri Floransa. Rönesans’ın doğum yeri bu güzelim kentte yürümeye bile vaktiniz olmayabilir, çünkü durduğunuz herhangi bir yerden gördükleriniz aklınızı başınızdan almaya yeter de artar bile.

 

6. Paris

paris-1

012-paris

Belki bundan 5 yıl önce olsa Paris bu listenin yakınından bile geçemezdi, ancak 2013 yılından beri yürütülen çalışmalar Paris’i yaya dostu bir kent yapma yolunda hızla ilerliyor. Mesela Paris’in yedi ana kavşağı yeniden tasarlanarak %50’si yayalara uygun hale getirildi. Ayrıca Şanzelize bulvarı her ayın ilk Pazar günü trafiğe kapatılarak şehrin nefes alması sağlanıyor. E geri kalan zaten bildiğiniz harika Paris; Müzeler, saraylar, kafeler, küçük küçük dükkanlar, vs.

 

7. Dubrovnik

dubrovnik-1 dubrovnik-2

 

1929 yılında, George Bernard Shaw Dubrovnik için; “Eğer dünyada cenneti görmek istiyorsanız, Dubrovnik’e gelin” demiştir. Sanırız Shaw Dubrovnik’i arabayla gezmekten bahsetmiyordu. Game of Thrones’un çekim yerlerinden biri de olan Dubrovnik’te yürümekten başka işiniz olmamalı.

 

8. Marakeş

015-marakes%cc%a7

016-marakes%cc%a7

Sadece Jemaa el Fnaa meydanı bile Marakeş’te yürümek için yeterli bir sebep. Marakeş şehri, eski ve yeni olarak ikiye ayrılmaktadır. Yeni şehir yapılanması tarihi dokuyu bozmadan entegre olmuş, dünyanın birçok yerinde rastlanılamayacak botanik bahçeleriyle güzel bir uyum sağlamıştır. Eski şehir ise surlarla çevrilidir. Yani yürümek lazım Marakeş’te.

 

9. Melbourne

melbourne-1

melbourne-2

Avustralya’nın en büyük ikinci kenti olan Melbourne, 2011 yılında The Economist dergisinin Dünyanın En Yaşanabilir Şehirleri listesinde birinci sırada yer almıştır. Şehirde gelişmiş bir tramvay ağı olsa da bu güzelim şehirde yürümek, The Crown’ı, St. Paul Katedrali’ni, Federasyon Meydanı’nı, Kraliçe Victoria Pazarını, Alexander Bahçesini, Anzac Anıtı’nı, kraliyet botanik bahçesini, vs. görmek lazım.

 

10. Hong Kong

hong-kong-1

hong-kong-3

Yürünecek gezilebilecek en kompakt şehirlerden biri Hong Kong ve zaten pek çok insan da şehri yürüyerek geziyor. Zaten sırf sokak satıcılarını, pazarlarını görmek için bile yürünür bu şehirde. Takip edebileceğiniz pek çok rota var Hong Kong’ta bu rotaların hepsine bayılacaksınız.

 

11. New York

newyork-1

newyork-2

 

Doğal Tarih Müzesi, Frick Koleksiyonu, Bryant Parkı, High Line, Brooklyn Müzesi, Tarihi Richmond şehri, 53. Cadde ve 6. Avenue… Daha sayalım mı? Çok büyük bir kent New York ama mutlaka yürüyerek keşfetmeniz gereken o kadar çok şey barındırıyor ki…

 

12. Antigua

antigua-1

antigua-2

Burası da neresi yahu? dediğinizi duyar gibiyim, Antigua bir Guatemala kenti ve yürümeyi en çok hak edenlerden. Tarihi ve doğal güzellikleriyle aklınızı başınızdan almaya aday bir kent burası. San Francisco el Grande kilisesini, Belediye Binasını ve Captain General Sarayı’nı ziyaret edip soluğu butik çikolata dükkanlarında alın. Pişman olmazsınız.

 

13. Boston

boston-1

boston-2

Otomobilin icadından önce kurulmuş olan şehirler genelde yaya dostu şehirlerdir, Boston bunun en güzel örneğidir. Amerika’nın en eski şehirlerinden biri olan Boston yürümek için çok ideal bir yerdir. Size şuraya gidin, burayı gezin demeyeceğiz çünkü gittiğiniz her yerde görülmeye değer bir yer mutlaka bulacaksınız.

 

14. Ve tabii ki İstanbul

istanbul-1

istanbul-2

İstanbul’da nerede yürüyelim yahu? der gibisiniz, demeyin. Çok kalabalık bir şehir olmasına rağmen ara sokaklarında huzur ve sesszilik barındıran, her köşe başında karşınıza başka bir sürpriz çıkaran bir şehir İstanbul. Tarihinden, mimarisinden bahbsetmeye gerek bile yok. Herhangi bir sokağında kafanızı hafifçe yukarı kaldırmanız hayran kalacağınız bir şey görmeniz için yeterli. Geç olmadan bir gününüzü ayırın ve İstanbul’da yürüyerek bir gün geçirin, pişman olmayacaksınız.

 Kaynak : Listelist
Yazar : Diazepam

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.