Yüzen Tapınak : İTSUKUŞİMA

ITSUKUSHIMA SHRINE  /  İTSUKUŞİMA TAPINAĞI

Japon Fırtına Tanrısı Susanowa üç kızına adanmış bir tapınak. Hiroşima‘nın yakınında yer alan Miya Adası‘nda  Japon mimarisi ve doğanın mükemmel birleşimi Itsukuşima Tapınağı.

6.yy kalma tapınak gelgit sayesinde yüzüyormuş gibi görünür. Bu görüntü Japonya’nın en güzel manzaraları arasındadır.1996’dan itibarende Dünya Miras Listesi‘nde yerini almıştır. Tapınak 56 ayrı yapıdan oluşur. Binalarda ise dua ,arınma ve sunuş salonları, geleneksel Şinto dansı için ayrılmış bir bölüm ,Susanoyo’nun oğlu Okinonushi için yapılmış bir tapınak bulunmaktadır. Koydaki yollar birbirine kapalı yollarla bağlıdır, tüm binalar ise sahilde kırmızı renkte bir köprü ile bağlanır. Ayrıca adada sahilden uzak bir noktada Noh Tiyatrosu bulunur bu tiyatro Japonya’nın en eski tiyatrosudur.1568 yılında adaya yapılmış ve sonra restore edilmiştir.

Tapınağın önemli yapısıysa İtsukişima‘nın kırmızı ahşap kapısı ‘’torii’’ dir. 1875 yılında yapılan kapı, 16 metre uzunluğunda iki sütunun üzerinde yer alan 23 metrelik ahşap kemerden oluşur. Kapının ardında yer alan ahşap tapınaklar yüksek direklerin üzerine yapıldığı için suyun üzerinde yüzüyormuş havası verir. Suların çekildiği zaman oluşan çamur sayesinde yürüyerek geçmek mümkündür. Miya Adası her yönüyle kutsal görüldüğünden yüzyıllardır bu adada kimse ölmemiş ve hiç kimse doğum yapmamıştır. Hamile kadınlar ,hasta ve yaşlılar ana adaya geçmek zorundadır. Ölenlerin mezarları ise ana adadadır. Tapınak ziyaretçilerini kutsallığı, mimarisi, renk ve formlarıyla büyülemeye devam ediyor.

 

itsukusima-tapinagi_527100

 

05b-itsukushima-twilight

Duygu Gencer

Hacettepe Sanat Tarihi öğrencisi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.