Zamanda Edebî Bir Seyahat/ Murat Menteş: Derde Deva Randevu

Yazar Murat Menteş’in; Fârâbî’den Bukowski’ye kadar farklı tarzlarda eserler veren, on bir yazara sorular sorup, hayali söyleşiler yaptığı yeni kitabı Derde Deva Randevu; Hakan Karataş’ın çizimleri ve April Yayıncılık etiketiyle raflardaki yerini aldı.

Menteş kitabını “Okurun kendisiyle buluşması için yazarların aracılık ettiği bir organizasyon” olarak tanımlıyor.

Murat Menteş: – Fırfırlı gömleğiniz, bu saç, sakal, bu eda… Aksanınız, İngiliz… Aha! Siz Şekspir’siniz?!

Shakespeare: – Üstüne bastın ahbap, ta kendisi şüphesiz. Cehennem paydos etmiş, tüm şeytanlar burada!

Eserlerinde farklı ve kendine has tarzını okurlarına başarılı bir şekilde sunabilen yazar, on bir yazarı bir araya getirme fikrini şu şekilde açıklıyor:

“İslam geleneğinde ‘Akıl benzer şeyler arasındaki farkları, farklı şeyler arasındaki benzerlikleri görme yetisidir’ şeklinde bir tarif vardır. Ben bir bakıma, alakasız, irtibatsız görünen yazarları buluşturdum. Bununla birlikte, okurun ‘benzerlikleri’ görmesini umdum. Dahası, hepimizi ‘insanlık’ ortak paydasında buluşturan maddi ve manevi nitelikleri sergilemeyi gözettim.”

Yazar kitapta adalet, ahlak, özgürlük, mutluluk, eşitlik, bilgi gibi konuları öne çıkarmasının nedenini, bu konuların asırlardır insanlığın çözmeye çalıştığı meseleler olması ve modern toplumların, bireylerin de hayatında hâlâ önemli mevzular olması olarak açıklıyor.

Murat Menteş: – Mutluluk ile erdem arasında kopmaz bir bağ var? Doğru anlamış mıyım?

Fârâbî: – Tebrik ederim, evet, doğru anlamışsınız. Mutluluğu aramak, insanın ‘doğal’ eğilimidir. Hayvanlardan farklı olarak, insanın mutluluğu, arzuların tatmininden fazlasını gerektirir. Bu nedenle, mutluluğa giden yolda erdemlerin sağladığı ve müspet hislerimizi perçinleyen meşruiyete gerek duyarız. Toplumsal ve giderek küresel düzeyde insani bir seviye tutturmamız, bu yolla mümkündür.

Yaptığı işin hâlihazırda muhayyel söyleşileri kağıda dökmek olduğunu söyleyen yazar, kitabında bu randevuları Hakan Karataş’ın çizimleriyle süslüyor. “Hakan Karataş, çizginin gücünden faydalanabileceğimiz formüller üretti. Ben de süreçte çizgilerle büyük işler, işlemler yapılabileceğini fark ettim. Hakan’ın çizimleri, Derde Deva Randevu’ya hem sanatsal bir değer, hem de inandırıcılık kattı.”

Murat Menteş: – Merak ediyorum… Şu hayatta sizi ne şaşırtır?

Dostoyevski: – Elini kana bulamış kimselerin dua etmesi… Bu beni hep şaşırtmıştır…

Okuyucusuna hem edebi hem de görsel bir şölen yaşattığı Derde Deva Randevu kitabının ikinci cildinin de hazırlıkları içinde olduğunu bildiren yazar, ikinci kitabında yer alacak on bir yazardan dördünün Yunus Emre, Ahmet Mithat Efendi, Attilâ İlhan, Arthur Conan Doyle olduğunun müjdesini verdi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.