ZEKİ MÜREN SANAT MÜZESİ

Sonunda tuz bastın gönül yarama
Nice dağlar koydun nice arama
Seni terk edip de gitmek var ama
Ah bu şarkıların gözü kör olsun

(Zeki Müren)

O bir şarkıcı, besteci, söz yazarı, oyuncu ve şair.

6 Aralık 1931 tarihinde dünyaya gözlerini açan ve 24 Eylül 1996 yılında aramızdan ayrılan Zeki Müren, sadece yaşadığı dönemin değil gelecek nesillerin de “Sanat Güneşi” ve Paşa’sıdır. Sanata kazandırdığı değerli eserleriyle Klasik Türk Müziği’nin en önemli isimlerinden biri olarak değerlendirilir. Sanata olan bu katkılarından dolayı 1991 yılında “Devlet Sanatçısı” unvanı ile ödüllendirilmiştir.

“Paşa”nın hayatının son yıllarını geçirdiği Bodrum’daki evi, 2000 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından restore edilerek müze haline getirilmiştir. İki katlı olan bu ev, ön ve arka tarafında birer bahçeye sahiptir. Sanatçı sağlığında evin sadece alt katını kullandığı için Kültür Bakanlığı yetkilileri gerçeğine sadık kalarak alt katı sanatçının yaşadığı şekliyle dekore edip üst kata müze görünümü vermişlerdir. Müren’in sahne kostümlerinin, çizdiği desenlerin, aldığı ödüllerin, hayranlarından gelen mektupların, özel eşyalarının ve Buick Regal marka otomobilinin sergilendiği müze, “Sanat Güneşi”nin hala batmadığının elle tutulur bir kanıtıdır. Ayrıca, evin bahçesinde “Paşa”nın bir heykeli bulunmaktadır. Zeki Müren’in Bodrum’daki bu karargâhını gezerken eski müzik setinden çalan eşsiz Zeki Müren şarkıları size eşlik ediyor.

zeki-muren-salonu

(Zeki Müren’in Salonu)

Müzedeki gezintinize eşlik edecek olan şarkılardan dolayı gezmeye doyamayacağınız Kültür ve Sanat Bakanlığı Zeki Müren Sanat Müzesi’ni müze kart ile ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz. Eğer müze kartınız yoksa 5 lira karşılığında da müzeye giriş yapabilmeniz mümkün. Bir gün yolunuz Bodrum’a düşerse bu müzeyi mutlaka ziyaret etmelisiniz. Müze’den çıkınca Zeki Müren’in neden “Batmayan Güneş” unvanını aldığını anlayacaksınız.

zeki-muren-otomobili

(Zeki Müren’in Buick Regal Marka Otomobili)

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.