‘Zer’ Uluslararası Edinburgh Film Festivali’nde!

Yönetmenliğini Kazım Öz’ün üstlendiği ‘Zer’ filmi, İskoçya’da düzenlenen Uluslararası Edinburgh Film Festivali’nde izleyiciyle buluşacak.

2008 yılında gösterime giren Bahoz filmiyle de tanıdığımız Kazım Öz’ün yeni yapımı ‘Zer’,  ilk gösterimini 36. İstanbul Film Festivali’nde gerçekleştirmişti. Uluslararası alanda da gösterimlerine devam edilen film, bu kez dünyanın en köklü film festivallerinden biri olan ve bu yıl 70’inci kez düzenlenecek Uluslararası Edinburgh Film Festivali’nde yer alacak.

Festivale Türkiye’den seçilen tek yapım olan ‘Zer’; 1938’de Dersim acılarını yaşayanlardan biri olan babaannesi Zarife’nin söylediği eski bir Dersim şarkısının peşine düşen Jan’ın hikayesine odaklanıyor. Filmin başrollerinde; Nik Xhelilaj, Güler Ökten, Levent Özdilek, Füsun Demirel, Tomris İncer gibi başarılı isimler yer alıyor.

‘Zer’, Uluslararası Edinburgh Film Festivali’nde dünyaca ünlü yönetmenlerin filmlerinin de yer aldığı ‘Avrupa Perspektifleri’ bölümünde 22 Haziran akşamı gösterilecek.

Saniye Kaya

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi – Arkeoloji.
Sanat Karavanı Gündem Editörü.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
Kelt Müziğin Kraliçesi Loreena Mckennitt

Müzik... Kimi zaman hüzünlerimizin yaratıcısı, kimi zaman mutluluklarımızın paydaşı. Duyularımıza hitap eden müzik, doğduğu toprakların izlerini taşıyarak birçok tarz yaratmaktadır. Bugün size...

Kapat