Zihinlere Kazınan Fotoğraflar

Fotoğraflar, hayatın birer tanığı kılar bizi. Yaşanılan tarihi süreçte belki de en önemli belge fotoğraftır. Görünmeyenin ardındakini görünür kılar adeta. Biz de sizin için zihinlerde yer etmiş toplumsal olaylara dair çekilmiş fotoğraflardan birkaçını derledik.

alberto-kardo

Alberto Korda tarafından 5 Mart 1960 tarihinde, La Coubre patlamasında hayatını kaybedenler için düzenlenen cenaze töreninde çekilmiştir.

Omayra-Sanchez

Omayra Sanchez, Frank Fournier tarafından ölümsüzleştirildi. 14 Kasım 1985’te Nevado volkanının patlaması sonucu hayatını kaybeden 25 bin kişiden biriydi. 3 gün boyunca volkan atıklarının içinde kaldı. Kurtarılmayı beklerken gösterdiği cesaret ve attığı gülücükler akıllarda yer etti. 3. günün sonunda hipotermia nedeniyle hayatını kaybetti.

Kevin-Carter-pulitzer-odulu

Güney Afrika’da Kevin Carter tarafından çekildi ve fotoğrafçı bu fotoğrafıyla Pulitzer Ödülü’nü kazandı. Fotoğrafta, bir kilometre uzaklıkta bulunan BM yemek kampına doğru sürüklenerek ulaşmaya çalışan çocuk ve onu gözetleyen akbaba görünüyor. Bütün dünyada önemli bir farkındalık yarattı. Kevin Carter da dahil olmak üzere, kimse çocuğun akıbeti konusunda bilgi sahibi olamadı.

Thick-Quang-Duc

11 Haziran 1963’de rahip Thick Quang Duc, Güney Vietnam hükümetinin din adamlarına yaptığı baskı ve eziyetleri protesto etmek için Saigon’un işlek bir caddesinde, iki öğrencisiyle birlikte yolun ortasında durup arabadan usulca inerek yere oturmuş ve talebelerinden üzerine benzin döküp kendisini yakmalarını istemiştir. Yandığı an hiç kıpırdamamış, ses çıkarmamıştır. Fotoğraf Malcolm Browne tarafından çekildi.

Charles-O'Rear

Belki de tüm zamanların en ünlü fotoğrafı, fotoğrafçı Charles O’Rear tarafından 1996 yılında Kaliforniya’nın Sonoma kasabasında çekilmiş. Görüntü Windows XP’de tema için varsayılan duvar kağıdı olarak kullanılıyor.

Nguyen-Ngoc-Loan

1 Şubat 1968 günü Güney Vietnam Polis Şefi Nguyen Ngoc Loan, Viet Konglu olduğundan şüphelendiği genci öldürmeden hemen önce, zihnimize kazanan çarpıcı fotoğraflardan…

Charles-C-Ebbets

Charles C. Ebbets tarafından 29 Eylül 1932 yılında çekilmiştir. General Electric binası olarak bilinen Rockefeller Merkezinde çalışan işçilerin görüntülendiği fotoğraf 2 Ekim 1932 günü ‘New York Herald Tribune’de kendine yer buldu.

Wang-Weilin

5 Haziran 1989’da çekilmiştir. Pekin’deki Tiananmen Meydanı’nda Çin yapımı Type 59 tankları önünde tek başına durarak tankların geçişini engellemeye çalışan 19 yaşındaki Çinli öğrenci Wang Weilin’in fotoğrafıdır. (İngiliz Tabloit gazetesi Sunday Express tarafından bu kişi olduğu duyurulmuş ancak kesinlik kazanmamıştır.)

siyah-cumartesi

2009’da Avustralya’nın Victoria eyaletinde çıkan ve ‘Siyah Cumartesi’ olarak anılan büyük orman yangını sırasında hayatta kalmış kualaya su içiren itfaiye görevlisinin içleri ısıtan fotoğrafı.

asker-babasina-kosan-cocuk

1 Ekim 1940’ta Kanada’da asker babasına doğru koşan bir çocuk, etkileyici fotoğraflardan birisi.

van-depremi-yunus

Bizden bir fotoğraf, 2011 Van depremine internet kafede yakalanan 13 yaşındaki Yunus, üzerine kapanan ‘isimsiz bir kahraman’ sayesinde hayatta kaldı. Hatta kendisini kurtaran ekibe saati sordu çıkartılırken. Ancak aldığı yaralar nedeniyle iç kanama geçiriyordu, hastaneye kaldırılırken yolda yaşamını yitirdi.

sarbat-gula

Afgan kızı Şarbat Gula; National Geographic fotoğrafçısı Steve McCurry tarafından 1984 yılında Pakistan’da bulunduğu mülteci kampında çekilen fotoğraf, derin bakışlarla zihnimize kazınan fotoğraflardan oldu.

John-T-Daniels

17 Aralık 1903 saat 10:35’te North Carolina Eyaleti’nin Kitty Hawk kasabasına 8 kilometrelik mesafesinde bulunan Kill Devil Hills kumulunda Wright Kardeşler tarafından ilk defa gerçekleştirilen insanlı uçuş. Fotoğraf ABD devlet sahil kurtarma elemanı John T. Daniels tarafından çekildi.

Done-Kuvvet-hatay-reyhanli

Bizden bir kare daha; Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde 11 Mayıs 2013’te 52 kişinin ölümü, 155 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan bombalı saldırıda kızının ve küçük torununu kaybeden Döne Kuvvet’in feryatlarının çarpıcı gerçekliği.

 Kaynak: Wikipedia.org, gazetevatan.com

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.