Zihni Geliştirmenin 101 Yolu

Beyin ve onun yaptığı ruhsal süreç ve etkinliklerin bütünü: Zihin

Üç milyon yıldır farkında olduğumuz insan beyni evrimleşmiş bir biyolojik zihin olmanın yanı sıra zamanla sosyalleşmiş bir kültürel zihindir. Bugün “zihin” diye adlandırılan şeyin izlerine Antik Çağ’a kadar pek rastlamıyoruz. MÖ 8. yüzyılda Homeros, İlyada ve Odysseia’da ‘düşünme’ kavramından ‘kendi organlarıyla konuşma ya da onlardan haber alma’ şeklinde bahseder. ‘Duygu’ da kalbin hızlı çarpması, derin nefes alma gibi bedensel göstergelerdi.

Daha sonra Platon ve Aristoteles ‘bugün bizim zihin dediğimiz’ metaforik alanı yarattılar. Konuşma ve eylemlerin yer aldığı fiziki dünyanın yanında düşüncelerin, niyetlerin ve arzuların bulunduğu bir alan. Duygularımızı deneyimlediğimiz, dünyayı görmemizi ve istemli olarak eylem gerçekleştirmemizi sağlayan, benliğimizi, özgür irademizi içerin zihnimizi geliştirmek, daha verimli ve daha sağlıklı kullanmak için püf noktaları içeren Rachel Walker’ın yazdığı “Zihni Geliştirmenin 101 Yolu” geçtiğimiz aylarda NTV Yayınları’ndan yayımlandı.

Bu kitapta yer alan çeşitli fikir ve önerilerden bazılarını derledik.
Önemli not: Özellikle bitkisel yöntemleri doktora danışmadan kullanmayınız.

Ginsengzihni-gelistirmenin-101-yolu-1

“Ginseng temel duyguları yatıştırır, ruhu korur, korkuyu giderir, maruz kalınan kötü etkileri defeder, gözleri canlandırır, kalbi açar, şevkimizi arttırır ve uzun süre tüketilirse ömrü uzatır.” Shen Nung Pen Tsao (Çin’in ilk ilaçlar kitabı)

Kesin bir kanıt olmasa da ginsengin hafızayı geliştirdiği, zihni sakinleştirdiği, kalp ve damarları canlandırdığı iddia ediliyor.

Omega-3

Fresh catch of fish and other seafood; Shutterstock ID 94725649; PO: aol; Job: production; Client: drone

Özellikle “orkinos, somon, ringa balığı, sardalye ve ton balığı” gibi daha yağlı türlerde bulunan omega-3 adlı yağ asitleri beynin işlevlerini yerine getirmesi açısından çok önemli kabul edilmektedir.

Duyusal Uyaranlardan Arındırılmış Su Depoları

zihni-gelistirmenin-101-yolu-3

Günümüzde nadir kullanılan bu yöntemde vücut sıcaklığında bol tuzlu su bulunan deponun içine yüzükoyun uzanarak karanlıkta yüzer halde kalırsınız. Hiçbir uyaranın bulunmadığı bu ortam zihnin sağlığına kavuşup gevşemesini sağlar.

Geriye Doğru Sayın

zihni-gelistirmenin-101-yolu-4

50 ile 100 arasında bir sayı seçip yedişer yedişer geri saymaya başlayın. En düşük rakama ulaştığınızda baştan başlayın; bu sefer beşer beşer, altışar altışar veya yedişer yedişer geri sayın. Benzer şekilde alfabeyi ya da kelimelerdeki harfleri geriye doğru saymaya çalışın. Tüm bu egzersizler zihninizi uyaracak ve gün boyunca sorunsuz çalışmasını sağlayacaktır.

Aromaterapi

zihni-gelistirmenin-101-yolu-5

Kokuların hem zihinsel hem de fiziksel sağlığımızı etkilediği yüzyıllardır bilinen bir gerçektir ve aromaterapi bu bilginin uygulamaya dökülmüş halidir. Biberiye, lavanta çiçeği, nane, papatya, sedir ağacı ve badem gibi aromatik bitkilerden damıtılarak elde edilen saf esanslar, kişinin daha stressiz veya daha uyanık olma yönündeki tercihine göre zihni gevşetme veya uyarma işlevi görebilir. Aromaterapi masajı yapabilir, uçucu bitki yağlarını yakabilir, yastığınıza birkaç damla lavanta özü damlatabilir, boyun, el ve ayak bileklerinize limon otu yağı sürebilirsiniz.

Su

 

Water splashing into glass

Günde altı ile sekiz bardak temiz su tüketmek her şeye olduğu gibi beyin için yeterli enerji sağlayıp canlı kalmanıza ve odaklanmanıza da yardımcı olacaktır.

Beta Karoten

zihni-gelistirmenin-101-yolu-7

Havuç, patates (rengi koyu sarı olan tazeleri tercih edin), koyu yeşil renkli sebzelerin çoğu gibi beta karoten (vücutta temel bir antioksidan olan A vitaminine dönüştürülen) yönünden zengin gıdalar beynin korunması açısından çok faydalıdır.

Akupunktur

zihni-gelistirmenin-101-yolu-8

Vücuttaki akupunktur bölgelerine küçük iğneler batırarak hastalıkların tedavisi ve genel sağlık durumunun iyileşmesi amaçlanır. Akupunkturun beyne giden kan miktarını değiştirdiği ve böylelikle depresyonla mücadelede elzem olan serotonin gibi bazı kimyasalları açığa çıkardığı iddia ediliyor.

Refleksoloji

zihni-gelistirmenin-101-yolu-9

Basınç noktalarına odaklanması açısından akupunktura benzemekle beraber refleksoloji daha ziyade vücudun enerji seviyesini dengelemek için ayaklardaki basınç noktaları üzerinde yoğunlaşır. Migren, uykusuzluk, hipertansiyon gibi birçok soruna iyi geldiği söyleniyor.

T’ai Chi

zihni-gelistirmenin-101-yolu-10

Karate ve kung fu hareketlerine benzeyen ama onlardan daha yavaş yapılan kol, baş ve bacak hareketlerinden oluşan t’ai chi gerilimle başa çıkmanın ve zihni gevşetmenin mükemmel yollarından biridir.

Meditasyon

zihni-gelistirmenin-101-yolu-11

Budizm ve Hinduizm de dahil olmak üzere başlıca Doğu dinlerinde kendini ve dış dünyayı kavrama becerisini arttırmak için uygulanan meditasyon artık Batı’da stresi azaltma zihinsel rezervleri ve öz disiplini geliştirme aracı olarak da kullanılıyor.

İki Elinizi Kullanın

zihni-gelistirmenin-101-yolu-12

Zihinsel zorluklarla mücadele etmeyen beyin tembelleşir. Diş fırçalarken, konserve açarken, yazı yazarken öteki elinizi kullanmaya çalışın.

Soya

zihni-gelistirmenin-101-yolu-13

Soya ürünlerinde bulunan izoflavon’un (bitkilerde bulunan östrojen benzeri bir madde) beyinde hafızadan sorumlu bölge olan hipokampus’taki östrojen reseptörlerini etkilediği düşünülmektedir.

Alexander Tekniği

zihni-gelistirmenin-101-yolu-14

İsmini Frederick Matthias Alexander adlı Avustralyalı aktörden alan, sabitleşmiş fikirlerden vazgeçmeye ve eski alışkanlıkları bırakmaya yönelik olan teknik migren, uykusuzluk, hafif depresyon ve hipertansiyon gibi zihinle ilişkili birçok hastalığa da iyi gelir.

Böğürtlen ve Yaban mersini

Fresh Berries

21. yüzyılın yaşlanmayı önleyici meyveleri olarak ilan edilen bu besinler fazla miktarda antioksidan içeren dolayısıyla hastalıklarla savaşma ve beyni zinde tutma açısından çok önemlidir.

Ginkgo Biloba

zihni-gelistirmenin-101-yolu-16

Hafıza geliştirici özelliğinden dolayı ‘akıllı hap’ olarak da bilinen ginkgo biloba bilinen en eski ağaç türlerinden biri olan baldırıkaradan elde edilir. Tam olarak kanıtlanmasa da ağız yoluyla tüketiminin konsantrasyonu arttırdığı, zihinsel kıvraklık kazandırdığı, hafızaya iyi geldiği ve ruh halini iyileştirdiği düşünülmektedir.

zihni-gelistirmenin-101-yolu-17

Yeni bir dil öğrenin, bahçeyle uğraşın, yoga yapın, tempolu yürüyün, puzzle yapın, şiir yazın, bulmaca çözün, daha az kafein tüketin, fotoğraf çekin, kendinizi doğaya bırakın… Ve son olarak her zaman kitap okumayı ihmal etmeyin.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.