Zıplayan Bir Deli Bando: Philippe Halsman

Gerçek nedir?

Gerçek sadece senin görmek istediğindir.

Bu yüzdendir sadece sana gösterilenlere inanman.

Bir adam düşünün sürrealizmin peşinden koşup hayal dünyasını harmanladığı fotoğraflar çekmiş. Üstelik bu fotoğrafların bir kısmında sizi gerçeküstü olduklarına inandırmış. Oysaki onun gerçekleri, bizim hayallerimizi oluşturuyor.

Philippe-Halsman -2

Philippe Halsman, teoriler üreten bir sanatçı. Keşfediyor, araştırıyor, hayvanlar,  eşyalar  ve insanlar üzerinde deneyler yapıyor ve diyor ki:

“Bir insanı atlama eylemi gerçekleştirirken fotoğrafını çekerseniz, atlayan sadece atlamaya odaklanır ve siz böylece o vakit atlayanın maskesiz yüzünü görebilme imkanına kavuşursunuz.”

Philippe-Halsman -3

Philippe-Halsman -4

‘’Jumpology’’ adlı çalışmasında ünlüler, politikacılar, aydınlar zıplıyor Hasman fotoğraflıyor. Bu sıra dışı çalışma sanatçının en çok konuşulan çalışmalarından biri oluyor.

Philippe-Halsman -5

Sürrealizme olan sempatisi Salvador Dali ile Philippe Halsman arasında uzun süreli bir dostluğun oluşmasını sağlıyor. İkili birlikte “Rahatsız Edici Mantıksızlık” ile birçok projeye imza atıyor.

Philippe-Halsman -6

Bu projeler içinde şüphesiz en çok konuşulan  ‘’Dali Atomicus’’ projesidir. Gerçekçiliği sorgulatan bu fotoğraf, havada asılı kalan  Dali ve kedileriyle o anın hakkını veriyor. Fotoğrafçı yayımlanan bir kitabında ‘’Ben ve asistanlarım ıslanmış, kirlenmiş ve neredeyse tükenmiştik. Sadece kediler hala yeni gibi görünüyordu.’’ diyor.

Sanat içinizdekini keşfetmektir ama daha çok deliliktir. Philippe Halsman ikisine de fazlasıyla sahip olanlardan.

Philippe-Halsman -7

Philippe-Halsman -8

Philippe-Halsman -9

Philippe-Halsman -10

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.