Zonguldak’ta Roma Tapınağı Bulundu

Zonguldak’ın Çaycuma ilçesine bağlı Filyos beldesinde, Tieion Antik Kenti‘nde bu sezon yürütülen kazı çalışmalarında sona gelindi. ‘Karadeniz’in Efes’i’ olarak adlandırılan antik kentte, bu yıl yapılan kazıda su sarnıcı ve Roma tapınağı bulundu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Tieion Antik Kenti Kazı Bilimsel Koordinatörü Doç. Dr. Şahin Yıldırım başkanlığında antik kentte yürütülen kazı çalışmaları, 35 kişilik ekip tarafından sürüyor. Tieion Antik Kenti’nde 2006’da başlayan ve 60 hektarlık alanı kapsayan kazı çalışmalarında elde edilen bulgular ve eserler, Karadeniz’in tarihine önemli katkı sunuyor.

Karadeniz bölgesinin kıyı şeridindeki tek antik kent olma özelliği taşıyan Tieion’da şu ana kadar yapılan kazılarda 5 bin kişilik tiyatro, yazılı eserler, çeşitli dönemlere ait hamam, kilise, tapınak, liman, mezar, madeni para ve eserler, sikke, cam eserler ve seramikler bulundu.

2019 yılında yaz mevsimi başında başlayan kazı çalışmalarında, suyu hala içilebilir olan ’Ortaçağ Sarnıcı’ ve milattan sonra 2’nci yüzyılın başlarına tarihlendirilen 6 sütunlu Roma tapınağında ise çalışmalar devam ediyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.