Now Reading
Lanetlenmiş Bir Sirk Bandosu: GHOST

Lanetlenmiş Bir Sirk Bandosu: GHOST

You will never walk alone

You can always reach me

You will never ever walk alone

Call me Little Sunshine

Call me, call me Mephistopheles

Kışın tüm soğuğu ve kasvetinin içinde “Asla yalnız yürümeyeceksin, bana küçük gün ışığı de” dizeleriyle Ghost, yeni albümünün müjdesini veriyor. Grup, Mart ayında piyasaya süreceği yeni albümü “IMPERA”dan “Call Me Little Sunshine” parçasıyla müzik listelerinde yerini alıyor.

Ortaçağ’da, uzak diyarlarda, kasvetli ve soğuk bir katedralin mum ışıklarının gölgeleri duvarlarda gizemli dansını yaparken siyah cüppesiyle karanlık bir ruh beliriyor mabette ve başlıyor en okült şarkısını söylemeye. Bir şarkı dinliyorum sonra bir bakıyorum ki yolum yine kuzeyin diyarlarına İsveç’e doğru düşüyor. Ben ne kadar yaz insanıyım, güneşin kızıyım desem de İskandinavya’nın soğuk, karanlık, melankolik havası beni kendine çekiyor. Özellikle karanlığın mistik ve gizemli yönüne odaklanan müzikler her zaman favorim. Bana bu duyguyu yaşatan gruplardan biri de Ghost. Daha ilk dinlediğim anda ruhuma karanlığı adeta nakşediyor.

Hem müzikal açıdan hem de sahne şovları ve kliplerindeki ambiyanslardan dolayı genellikle Black Sabbath, King Diamond, Mercyful Fate gibi sanatçılara benzetilen, sahnedeki aykırı duruşları ile tanınan grupta; siyah cüppeler ve boynuzlu ağızsız maskeler takan 5 adam ve kafatası makyajı ile şeytani bir anti-papa figürü şeklinde giyinen vokalist çıkıyor karşımıza. Grup üyeleri gerçek kimliklerini saklı tutarken vokalist Cardinal Copia, diğer üyeleri de doğadaki elementlerden ilham alan isimleriyle Nameless Ghouls (İsimsiz Kötü Ruhlar) olarak anılıyorlar. Kimlikleri hakkındaki sorulan soruya da “Eğer nasıl göründüğümüz sizin için bu kadar önemliyse demek ki bütün olayı kaçırmışsınızdır. Bizler özel hayatlarımız ile değil müziğimizle gündemde olmak istiyoruz.” şeklinde cevap veriyorlar.

Korku öğesi heavy metal ve rock müziğin en iyi temsilcilerinden biri olan ve 2008 yılında Linköping’de kurulan İsveçli heavy metal müzik grubu Ghost, 2010 yılında 3 parçalık demo ile birlikte Elizabeth isimli plak ve çıkış albümleri olan Opus Eponymous’u yayımlar. Gitarlardaki esrarengiz havası, iliklere kadar ürperten bir klavye ve Şeytan’a yazılmış methiyelerle dolu şarkı sözleri albümü kültler arasına sokar. Albüm İsveç’in Grammy ödüllerine aday gösterilerek olumlu tepkiler alır ve grubun popülerliği artırır. İkinci albümlerini, 2013 yılında Infestissumam adıyla yayımlayan grup İsveç listelerinde söz konusu albüm ile ilk sırada yer alır ve En İyi Hard Rock/Metal kategorisinde İsveçli Grammy ödülünü kazanır.

Karanlık bir müziği bu kadar sade ve sakin bir biçimde icra eden grup, Nisan 2011’de, gotik metal grubu Paradise Lost’un Draconian Times MMXI turu kapsamında desteklenir. 11 Haziran’da ise Download Festivali’nde Phil Anselmo ana sahnede performansını sergilerken 3 Ghost üyesini sahneye çağırır ve Bury In My Smoke şarkısını Bury In Me Ghost olarak değiştirir. Şarkıya, Ghost’tan 2 gitarist ve baterist eşlik ederken; Phil Anselmo ayrıca Ghost baskılı tişört giyer. Yaptıkları karanlık müziği bir o kadar naif ve sanatsal bir kılıfa büründürmeyi başaran grubun kadife sesli vokalisti Papa Emeritus’un konserlerde elleri ile yaptığı koreografiler ayrı bir hava katar müzik sahnesine.

Metal müzik dünyası daha ilk albümüyle Papa Emeritus’un başrolünde yer aldığı bu rock tiyatrosunun içine çekilmeye başlar. In Flames, Trivium ve Rise to Remain ile Defenders of The Faith III turu kapsamında Avrupa’yı turlayan grup daha sonra Amerika Birleşik Devletler turunu başlatır. Ghost, 2012 yılında Nisan ve Mayıs ayı boyunca Mastodon ve Opeth’in Heritage Hunter turunda ön grup olur. 2012 yılının başında bir Nameless Ghoul ikinci albümün tamamlandığını duyurur.

15 Aralık 2012 tarihinde Ghost, memleketi Linköping’de özel bir gösteri yapar ve bu konserde aynı gün online olarak yayınlanan yeni şarkısı “Secular Haze” ve ABBA cover “I’m a Marionette” şarkısını ilk kez çalar. Aynı konserde grup “Papa öldü, yaşasın yeni papa” der ve Papa Emeritus’un yerine yeni vokalist Papa Emeritus II‘nin geçtiği açıklanır. Papa Emeritus II ile grubun en ihtişamlı dönemi de başlar.

16 Nisan 2013 yılında gelmiş geçmiş en başarılı albümlerden biri olarak yorumlanan Infestissumam’u yayımlayan grup, ruhları bedelsiz olarak ele geçirmiştir artık. Aydınlık bir çalışma gibi görünen bu albüm, içerde korkunç bir huzursuzluk hissi de yaratmayı başarır. Ghost, bu koleksiyonluk eser ile o yıl En İyi Hard Rock/Metal Albümü dalında Grammy ödülünü de almaya hak kazanır.

Yaptıkları müzik ne kadar gizemli ve karanlık olsa da sevimli bir imaj yaratan Ghost’un üçüncü albümü Meliora, 21 Ağustos 2015’te yayınlanır. Albüm yayınlanmadan önce 28 Mayıs’ta yayınlanan VH1 Classic programında çıkan albüm reklamında Papa Emeritus II’nin kovulduğu ve kendisinden üç ay küçük olan kardeşi Papa Emeritus III‘ün vokale geçtiği duyurulur. 31 Mayıs’ta Cirice şarkısı grubun web sitesinden ücretsiz download’a açılır ve şarkı 58. Grammy Ödülleri’nde “En İyi Metal Performansı” ödülünü kazanır. Papa Emeritus III, grubun 3 Haziran 2015’teki Linköping konserinde ilk kez sahneye çıkar ve grup yeni albümünden şarkılarını ilk kez çalar. Grup, bu albümde lanetli melodileri bir kenara bırakıp riff’lere ağırlık vermiştir. 2017 yılının Eylül ayındaki bir konserde, Papa Emeritus III yaka paça sahneden götürülürken sahneye Papa Emeritus Nihil çıkar ve “Parti sona erdi. Orta Çağ başlıyor.” diyerek Papa Emeritus III yerine başka birisinin geleceğini işaret eder. Aylar sonra grubun yayınladığı bir video ile yeni maskot ve vokalin Cardinal Copia olduğu açıklanır.

Grubun, Grammy kazanmasının ardından grupta bir iç kargaşa çıkar ve Ghost’un bir müzik grubundan ziyade imajları, sürekli değişen Papaları, sansasyonlarıyla bir proje olduğu kanısı kesinlik kazanır. Son vokalist Tobias’a dava açmaya kadar varan olaylarla Ghost’a dair ilk büyü ortadan kalkmıştır fakat Haziran 2018’de yayınlanan dördüncü stüdyo albümü Prequelle‘de bu kez karşımızda -çok büyük oranda- Papa Emeritus’un, yani bu albümdeki adıyla Cardinal Copia’nın, yani Tobias Forge’un yarattığı bir eser vardır. Sevimli sevimli şeytancılık oynayan ve bir neslin kahramanları olan bu cübbeli adamlar, artık daha kolay hazmedilir, benimsenir ve kabul edilir bir hal alarak Ghost klasikleri yaratan bir Ghost’tan ziyade tatlı şarkılar yazan bir Ghost’a geçiş yaparlar. Tüm bunlara rağmen “Prequelle” vokalist Tobias’ın kendini metal dünyasına kabul ettirdiği gayet iyi bir albüm olarak raflarda yerini alır.

Daha ilk dinleyişte bile ne kadar farklı ve orijinal olduğunu hissettiren Ghost, gitarlarda distortion köklemeden, böğürmeden, ışık hızında çalmadan da metal yapılabildiğini, bunu yaparken de nasıl özgün olunduğunu gösteriyor adeta. Bütün bunların üstüne bir de kült filmlerden esinlenilen albüm kapakları, teatral sahne şovları, kurgusal karakterleri, müziğinin kalitesi ve gizemi de eklenince efsane olma yolunda emin adımlarla ilerler.

Grup, en son 2021 Ekim ayında piyasaya sürdüğü “Hunter’s Moon” şarkısı ve Kasım ayında ilan ettiği 2022 Avrupa turnesiyle son on yıldır karanlık şenliklerin müziğinin kendilerinden sorulduğunu bir kez daha gözler önüne seriyor. Papa ve müritlerinin korku tüneli tadındaki diskografisi, dinleyenleri tüyler ürperten bir yolculuğa çıkarmaya devam ediyor, bize de sabırsızlıkla yeni albüm “IMPERA”yı ve Ghost’un yolunun buralara da düşmesini beklemek düşüyor.

Grup Üyeleri

Papa Emeritus – vokal (2008-2012)

Papa Emeritus II – vokal (2012-2015)

Papa Emeritus III – (2015-2018)

Cardinal Copia – vokal (2018-Günümüz)

Nameless Ghouls – Solo gitar Alchemy fire symbol.svg, Bas gitar Alchemy water symbol.svg, Klavye Alchemy air symbol.svg, Bateri Alchemy earth symbol.svg, Ritim gitar Aether symbol.jpg

Papa Emeritus II

Grubun eski vokalisti ve maskotudur. Giyimi ve makyajı 2012 yılına göre farklıdır. Bir röportajda Nameless Ghoul’lardan biri şöyle der: Papa Emeritus II öncekinden farklı birisidir ancak birinci Papa Emeritus’un sesi ve tavırları Papa Emeritus II’ye aktarılmıştır.

Papa Emeritus III

Grubun eski vokalisti ve maskotudur. Papa Emeritus II’den sonra gelmiştir. Giyimi ve makyajı Papa Emeritus II’ye göre farklıdır. Sahneden düşüşleri ve seyirciyle olan muhabbetiyle öne çıkmıştır. Son konserinde yaka paça sahneden götürülmüştür.

Cardinal Copia

Grubun şu anki vokalisti ve maskotudur. 2017 yılının Eylül ayındaki bir konserde, Papa Emeritus III yaka paça sahneden götürülürken sahneye Papa Emeritus Nihil çıkmıştır. Emeritus Nihil : “Parti sona erdi. Orta Çağ başlıyor.” diyerek Papa Emeritus III yerine başka birisinin geleceğini işaret etmiştir. Aylar sonra grubun yayınladığı bir video ile yeni maskot ve vokalin Cardinal Copia olduğu açıklanmıştır.

What's Your Reaction?
Emin Değilim
0
Heyecanlı
3
Hüzünlü
1
Mutlu
6
Şaşırtıcı
3
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2011 Sanat Karavanı, Tüm Hakları Saklıdır.

Scroll To Top