Şu an Okuyorsun
Fotoğraf Bir Ölümün Tarihidir/ Chris Killip

Fotoğraf Bir Ölümün Tarihidir/ Chris Killip

+17
Galeriyi Görüntüle

“Tarih hakkında hiçbir şey bilmiyorum, sadece size neler olduğunu anlatıyorum”

1970’lerin sanayileşme sürecinin, İngiltere’nin kuzeyinde yaşayan topluluklar üzerindeki yıkıcı etkisini belgeleyen Chris Killip;  sosyo-politik eşitsizlikleri yansıtarak kuşağının önemli fotoğrafçıları arasında yer aldı. Margaret Thatcher dönemini fotoğraflayan Killip,  uygulanan neo-liberal politikalar ve hükümetin kayıtsızlığı sonucunda yoksulluğa sürüklenen bir halkın trajedisini yansıttı.

1964 yılında ticari fotoğrafçılıkta çalışmak üzere Londra’ya taşınan Killip, New York’ta Paul Strand ve Walker Evans’ın gerçekçi fotoğraflarını gördükten sonra, ticari fotoğrafçılığı bırakıp belgesel fotoğrafçılığa yönelmeye karar verdi. İngiltere’nin kuzeyinde, ülkenin üç ana ağır sanayisinin (çelik işleri, tersaneler ve kömür madenleri) düşüşünü fotoğrafladı.  Petrol ve IMF krizleri, Kuzey İngiltere’deki yaşamın belirleyici koşulları haline gelmesiyle Newcastle’a yerleşmeye karar verdi. Kuzeydoğuda çekilen fotoğrafların çoğunda en çok dikkat çeken tema, üretim kasabalarının sekteye uğraması ve ülkenin bazı bölgelerinde ortaya çıkan sosyal dağılmadır.

“Benim için insanlar fikirlerden önce gelir.”

Chris Killip; Man Adası’ndaki kömür madencilerini, lastik fabrikasında işçileri, günlük hayata sinen atmosferi, siyah-beyaz ve grinin tonlarıyla sanatsal, ancak gerçekçi bir üslupla yansıttı. Kuşkusuz bu görüntüler, tarihsel tarih ya da sosyolojik olgudan çok daha fazla şeyi ifade ediyor. Dramatizasyondan uzak olan görüntüler politik bir yıkımın eşiğinde, yaşama tutunmaya çalışan bireylerin;  hüznünü, umutsuzluğunu ve yok-oluşunu gözler önüne seriyor.

“Büyük fotoğrafçı olmak için  yetenek değil, kararlılık gerekir.”

Ayrıca Bakınız

Bu yazı sana nasıl hissettirdi?
Emin Değilim
0
Heyecanlı
1
Hüzünlü
0
Mutlu
0
Şaşırtıcı
0
Yorumları Gör (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2011 Sanat Karavanı, Tüm Hakları Saklıdır.

Yukarı Kaydır