Olayların Eşiğinde Bir Fotoğrafçı – Rene Burri

Rene Burri;  siyasi, tarihsel, kültürel oyların eşiğinde kadrajına pek çok şey sığdıran bir fotoğrafçı. 20. yüzyılın içerisinde kuskusuz ki yeri oldukça büyük. 1946 yılında başladığı fotoğraf serüveninin başlarında belgesel çalışmaları ile tanındı.  Magnum Ajansı’na girmesiyle birlikte pek çok başarılı işlere imza attı ve Magnum Film’in yaratılmasında önemli katkıları oldu.

“Kamera üçüncü gözüme benziyor.”

Burri siyasi ve kültürel olayların dışında; önemli kişilerin portrelerini de çekti. Bunlar arasında Pablo Picasso ve bir ikon haline gelmiş Che Guevara’nın önemli portresi de vardı. 1963 yılında Che Guevara’yı fotoğrafladığında Burri Küba’da çalışıyordu.  O anları ise şöyle anlatıyordu:

Gözlerindeki cesaret korkutuyordu, purosunu sarıp dikkatlice bana baktı…

Türkiye, mısır, Suriye, Arjantin, Irak, Ürdün, Lübnan, İspanya, Mısır ve birçok ülkeyi dolaşan Burri, anlık her şeyi çalışmalarına dahil etti.  Böylelikle ilginç ve belki de dikkat çekilmeyen anları fotoğrafa sığdırarak farklı bir bakış açısı geliştirdi.

Fotoğrafın yanı sıra edebiyata çokça önem veren Rene Burri, edebiyatın hayattaki bakış açımızı değiştireceğine inananlardandı.

” Benim için en önemli etki edebiyattır. Çocukluğumda kırmızı Hintlilerle ilgili hikâyeleri okumuştum. Sanki daha önceden onları görmüş gibiydim. Karakterleri beynimin içerisinde bir film gibi görüyordum. Bu yüzden hep edebiyat okudum. En büyük parçalardan biri kesinlikle Shakespeare’dir. Bir zamanlar tiyatroda fazladan biriydim ve köşede dururdum,  bir kelime bile söylemeden bir mektup getirirdim; böylece tüm senaryoyu dinleyebilme imkânım olurdu.  Ve Shakespeare, tam anlamıyla mükemmel.”

Sevil Ateş

MSGSÜ Sanat Tarihi bölümü mezunu.
Kültür sanat editörlüğü ve yazarlığı yapıyor. Tiyatro ve performatif sanatlar ile uğraşıyor.
Sanat Karavanı Yazarı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
‘Gurur ve Önyargı’ Sadece Bir Aşk Romanı mıdır?

Jane Austen hala en çok okunan İngiliz kadın yazarlarından bir tanesidir. Şüphesiz ki en çok okunan ve bilinen romanı ise...

Kapat