Şu an Okuyorsun
Olayların Eşiğinde Bir Fotoğrafçı / Rene Burri

Olayların Eşiğinde Bir Fotoğrafçı / Rene Burri

Rene Burri;  siyasi, tarihsel, kültürel oyların eşiğinde kadrajına pek çok şey sığdıran bir fotoğrafçı. 20. yüzyılın içerisinde kuskusuz ki yeri oldukça büyük. 1946 yılında başladığı fotoğraf serüveninin başlarında belgesel çalışmaları ile tanındı.  Magnum Ajansı’na girmesiyle birlikte pek çok başarılı işlere imza attı ve Magnum Film’in yaratılmasında önemli katkıları oldu.

“Kamera üçüncü gözüme benziyor.”

Burri siyasi ve kültürel olayların dışında; önemli kişilerin portrelerini de çekti. Bunlar arasında Pablo Picasso ve bir ikon haline gelmiş Che Guevara’nın önemli portresi de vardı. 1963 yılında Che Guevara’yı fotoğrafladığında Burri Küba’da çalışıyordu.  O anları ise şöyle anlatıyordu:

“Gözlerindeki cesaret korkutuyordu, purosunu sarıp dikkatlice bana baktı…”

Türkiye, mısır, Suriye, Arjantin, Irak, Ürdün, Lübnan, İspanya, Mısır ve birçok ülkeyi dolaşan Burri, anlık her şeyi çalışmalarına dahil etti.  Böylelikle ilginç ve belki de dikkat çekilmeyen anları fotoğrafa sığdırarak farklı bir bakış açısı geliştirdi.

Fotoğrafın yanı sıra edebiyata çokça önem veren Rene Burri, edebiyatın hayattaki bakış açımızı değiştireceğine inananlardandı.

” Benim için en önemli etki edebiyattır. Çocukluğumda kırmızı Hintlilerle ilgili hikâyeleri okumuştum. Sanki daha önceden onları görmüş gibiydim. Karakterleri beynimin içerisinde bir film gibi görüyordum. Bu yüzden hep edebiyat okudum. En büyük parçalardan biri kesinlikle Shakespeare’dir. Bir zamanlar tiyatroda fazladan biriydim ve köşede dururdum,  bir kelime bile söylemeden bir mektup getirirdim; böylece tüm senaryoyu dinleyebilme imkânım olurdu.  Ve Shakespeare, tam anlamıyla mükemmel.”

Ayrıca Bakınız

Bu yazı sana nasıl hissettirdi?
Emin Değilim
0
Heyecanlı
0
Hüzünlü
0
Mutlu
0
Şaşırtıcı
0
Yorumları Gör (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2011 Sanat Karavanı, Tüm Hakları Saklıdır.

Yukarı Kaydır