Now Reading
Zhanna Kadyrova’nın Domestik Heykelleri

Zhanna Kadyrova’nın Domestik Heykelleri

Ukraynalı sanatçı Zhanna Kadyrova, 2014 yılında sanatseverlerle buluşturduğu “İkinci El” adlı heykel serisi için malzeme olarak kullanılmayan fayansları tercih ederek sıra dışı bir tarz yakalamış.

Brezilya mimarisinde sıkça görülen renkli seramiklerden ilham alan sanatçı, ikinci el malzeme satan dükkanlardan topladığı fayanslarla seramik kıyafetler oluşturmuş.

Kullandığı ikinci el fayanslar ile mimari ve modayı renkli halleriyle harmanlayan sanatçı, fayans gibi sert dokulu bir malzemeyle yaşanmışlıkların barındığı yapılardan bambaşka bir estetik algı yaratmayı başarmış.

Ukrayna’nın sert iklimi, binalarda fayans kullanımı imkansız kıldığı için, sanatçı eserlerini terk edilmiş eski binalarda sergilemeyi tercih etmiş. Mekanla bütünleşen eserler, adeta bulunduğu alan ile duygusal bir bağ oluşturmuş.

2015 yılında Ukrayna’da bir ipek fabrikası ile çalışan ve 2017 yılında Kiev Cinema Copy Factory’den almış olduğu fayanslar ile serisini zenginleştiren sanatçı, son olarak 2019’da Havana sokaklarındaki seramikleri kullanarak hazırlamış olduğu çalışmaları Küba’daki Galleria Continua’da sergilemiş.

What's Your Reaction?
Emin Değilim
0
Heyecanlı
0
Hüzünlü
0
Mutlu
0
Şaşırtıcı
0
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2011 Sanat Karavanı, Tüm Hakları Saklıdır.

Scroll To Top