1900’lerin Hayal Gücünden 2000’lere Yolculuk

Teknolojinin durdurulamaz hızı insanoğlunun keşfedemeyeceği derinlikte ve hızla ilerliyor. Ayak uydurulamaz bir seviyeye ulaşan bu teknoloji çağı, beraberinde getirdiği deneyimler ve yeni buluşlar sayesinde biz insanlığın ufkunu her geçen gün daha da genişletiyor. Akıllı evler, sağlığımızı kontrol eden saatler, bir komutla çalışan arabalar ve insan suretine dönüşen robotlar…

Belki bunların hiçbirini tahayyül edemeyecekken bu saydıklarımızın yavaş yavaş hayatımıza girmesi nasıl bir gelişimin ve öngörünün içinde yaşadığımızın da bir göstergesi… Filmlerde gördüğümüz “yok canım bu kadarı da olamaz” dediğimiz çoğu şeyle sizde karşılaştığınızın farkındasınızdır sanırım.

Bir sanrı gibi gelse de, Almanlar bu teknolojik gelişimleri 1900’lü yılların daha başında 20. yy’da Almanya ve Dünya’yı vizyoner bir bakış açısıyla resmetmişler. İşin ilginç yanı bu tasvirler ne bir bilim adamı ne de bir mucidin elinden çıkmış. Bu senaryoda geleceğin mucidi Theodor Hildebrand & Son adında bir Alman çikolata fabrikasıydı. 1817’de Berlin’de kurulan bu şirket Prusya’da ilk buharlı motorları kullanıp çok miktarda ucuz çikolata üreterek zamanının da büyük bir mucidi olduğunu kanıtlamış.

1900 Paris Dünya Fuarı’nın bir parçası olarak Hildebrand çikolata fabrikası, fütüristik bir doğaya sahip ilginç bir pazarlama kampanyası oluşturmaya karar verdi. Kampanya “2000 yılında Almanya” ve 21.yy teorik yaşamı betimleyen renkli kartpostallar içeriyordu. Gelecekte karşılaşılabilecek 12 senaryo oluşturuldu ve kartlara basıldı.  Hildebrand çikolata fabrikası, fütüristik bir doğaya sahip ilginç bir pazarlama kampanyası oluşturmaya karar verdi. Taşınabilir evlerden, denizaltı gemilerine, tavanlı şehirlerden hava kontrol makinelerine birçok gerçeküstü çizim kartpostalları süslerken, halk geleceği süsleyecek bu icatlarla 21.yy hayallerine 1900’lerden başlıyordu.

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.