Bir Dönüşümün Fotoğrafa Yansıması: Yalnızlık

Amerikalı fotoğrafçı, yazar ve film yönetmeni olan Neal Slavin ürettiği kitap ve filmler kadar, çektiği fotoğraflarla da dikkatleri üzerine çekti. Özellikle 1968 yıllarında yaşanan iç krizin ortasında yaşam mücadelesi veren insanları anlattığı Portekiz fotoğraflarıyla yitik bir zamanın tanığı oldu.

“Her tarafta huzursuzluk ve çatışma vardı. Sağ-sol, zengin-fakir…”

Slavin 1960’larda geldiği Portekiz’de arkeolojik kazı alanlarını çekerek tarihsel bağlar aradı, ancak siyasal krizin yankılandığı ülkede insanların yaşadıklarını görünce kadrajnı halka çevirdi. Slavin o zamana kadar Portekiz’de fotoğraf çekmiş olan sadece dört yabancı fotoğrafçıdan biriydi.  Ona göre ülkede bir iç kriz vardı fakat iç krizden daha önemli olan şey boyun eğmiş, kendilerini çaresiz hisseden insanların trajedileriydi.

Amerikan sokak fotoğrafçılığının etkisinin görüldüğü kareler, çağdaş fotoğrafçılığı anlama adına ipucu verir. Neal Slavin’in çalışmalarında ilk bakışta fotoğraflara sinen yalnızlık duygusu göze çarpar. Kuşkusuz bunda Antonio de Oliveira Salazar’ın diktatörlüğünün ve  yarattığı dönüşümün de etkisi vardır. Slavin’in çektiği insanlar;  yollarda, kaldırımlarda, evlerde, cafelerde  yalnızdır, umutsuzdur…

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.