Now Reading
Bir Fotoğrafın Ruhuna Değmek İstiyorsan Çıplak Olmalısın/ Inge Morath

Bir Fotoğrafın Ruhuna Değmek İstiyorsan Çıplak Olmalısın/ Inge Morath

+23
View Gallery

Editör olarak çalıştığı yıllarda; anlatı için yazının yeterli olmadığını düşünen Inge Morath, imgeleri canlandırma adına fotoğrafı çalışmalarının bir parçası haline getirdi. Avangart sanata ilgi gösteren Avusturyalı sanatçı,  Franz Marc’ın çalışmalarından oldukça etkilendi ve insan manzaralarıyla birlikte hayvanları da fotoğraflarına dâhil etti. Onun kadrajına yüklenen doğal ve özgün görüntüler, savaş dönemi Avrupası’nda oldukça ilgiyle karşılandı.

Morath’ın foto muhabiri Ernst Hass’la çalışmaya başlaması, onun dönüm noktalarından biridir. Hass’ın sayesinde MAGNUM’un kurucuları arasında olan Ropbert Capa, Morath’ın çalışmalarını fark etti ve onu Paris’e davet etti.  Böylelikle, tamamıyla erkeklerden oluşan bir ajansta Eve Arnold’la birlikte MAGNUM’un ilk kadın üyelerinden biri oldu.

” Anlatmak istediğim şeyleri, gözlerimle biçimlendirebileceğimi biliyordum.”

Sanatçı, Dünya Savaşı’nın sona ermesinden hemen önce sürgüne uğramış insanlardan oluşan uzun bir karavana katıldı. Tuna’nın bir bölümünü, Avusturya’nın doğusu ve komşu Almanya’yı tekrar fotoğrafladı. Almanya’da savaşın ortasında kaldı ve ölü bedenleri üzerine yığarak kendisini kamufle etti. Bütün ısrarlara rağmen, gördüklerinin de etkisiyle savaş fotoğrafları çekmeyi reddetti. Yaşadığı yenilgiler ve gördükleri onu yıldırmadı, büyük bir cesaretle; Bulgaristan, Hırvatistan, Macaristan, Roman’ya Sırbistan, Ukrayna, Çin, İran gibi ülkeleri arşınladı.

Yolculuklar her zaman yeni fikirlerin belirleyicisidir.”

See Also

Inge Morath,  dünyanın bütün kaosuna rağmen hayatın güzel yanlarını yansıtmakta ısrarcı oldu. Çölde dans eden Bedevi kadınları, baskıcı rejimlerde çocukların sokaklarda oynayışını, hayvanları, insanların gündelik hayatını, işçileri ve yollarda geçen ömrünü sıcak- yalın bir dille anlattı. Onun çalışmalarına sinen geniş açılı çekimler, güçlü kontrast ile ayrı bir estetik oluşturdu.  Morath konuları ve oluşturduğu biçimle, özgür ruhlu bir kadının görsel ifadesinden başka bir şey değildi…

What's Your Reaction?
Emin Değilim
0
Heyecanlı
0
Hüzünlü
0
Mutlu
0
Şaşırtıcı
0
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2011 Sanat Karavanı, Tüm Hakları Saklıdır.

Scroll To Top