Bir Savaşın Ardından Duyguları Arayan Fotoğrafçı / Ken Domon

“Fotoğrafçı kendi duyguları aracılığıyla bir şeyler yaratabilir, ancak iyi bir fotoğraf ne eğitimle ne de duyguyla alakalı olan bir şey. Başka bir mekanizması ve ruhu var. Bazen gerçek kaliteyi bulmayı başardım bazen de sadece önemsiz şeyler buldum.”

Japon realist fotoğrafçılığının ustalarından sayılan Ken Domon, II.Dünya Savaşı sonrası yeniden umudu var eden günlük yaşam fotoğraflarıyla tanındı. Süresiz odaklanışıyla Domon’un fotoğrafçılığı, Japonya’nın tarihine ve ruhuna doğrudan bir temas sağladı.

1950’li yıllarda fotoğrafçılığa sosyal-gerçekçi bir boyut kazandıran Domon, kendisini dramatik olmayan gerçekçiliğin savunucusu olarak tanımladı. Çalkantılı Şova dönemini de kayda alan sanatçı, kamusal alanın sınırlayıcı yönüne de atıfta bulundu.

Ken Domon’un fotoğrafçılığı, zamanın ötesindeki anları yakalar. Sanatçının imgeleri gerçekçiliğin muhteşem özgünlüğünü yakalayıp duygusal anları açığa çıkarır. Belgesel tarzı fotoğrafları insanlığın samimi tasvirini sunan, çoklu duyguların gerçekliğini gösterir. Hiroşima’da yaşanan felaketin ardından kadraja aldığı kör çocukların sokaklardaki oynayışı, sarılması gereken yaralara ses eder. Yarattığı imgelerde hayatın canlı ve hareketli doğasını ortaya çıkarsa da, savaşın şehre sinen ağırlığı hissedilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.