Doğu Asya’nın İlginç Mimarisi: Bilim Çağı Guangzhou

Binlerce yıllık geçmişi ile Doğu Asya, ya da bir başka değişle Uzak Doğu, gerek kültürü gerek kendine özgü yapılarıyla dünyanın en ilginç coğrafyalarından biri olarak görünüyor. Geçmişiyle imparatorluklar şehri, geleceğiyle de teknolojinin ve mimarinin yükselen yüzü olmasıyla da sizi kendine hayran bırakacak ruhuyla boy gösteriyor.

Çin’in gelişen ekonomisi ve ayak uydurduğu teknoloji çağıyla birlikte, eyaletleri ve şehirleri tam bir bilim kurgu setine dönüşüyor. Her gün yenilenen yüzüyle biraz korkutucu ve sorgulanan yapılarıyla dikkat çeken Çin’in Guangzhou eyaleti sizleri neredeyse geleceğe ışınlıyor. Birçok fotoğrafçının, sanatçının ve gezginlerin ilgisini çeken bu şehir, bilim kurgu filmlerinde rastlayacağımız binaları ve yapılarıyla tam anlamıyla göğe merdiven dayıyor. Bu görsel şölen şehrin yerel fotoğraf sanatçısı Yu’nun da dikkatini çekmişe benziyor.

Şehir manzaraları ve mimari fotoğrafçılık üzerinde yoğunlaşan Yu aynı zamanda çok sayıda kentsel, sokak ve portre fotoğrafçılığıyla da ilgileniyor. Instagram hesabı (https://www.instagram.com/5.12/) üzerinden yayınladığı fotoğraflarıyla büyük bir kitle kazanan Yu’nun biraz korkutucu biraz da bilim kurgudan fırlamış Guangzhou’nun eşsiz mimarisiyle sizi baş başa bırakıyoruz…

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.