Doğu ve Akdeniz’i Kadınlar Üzerinden Anlatan Bir Ressam John F. Lewis

Doğu ve Akdeniz’in sıcak renklerini bir araya toplayan John Frederick Lewis, pekçok ülkeyi gezip günlük yaşamın canlılığını resimlerine yansıttı. Genç yaşlarda hayvan resimleri yapan Lewis, Roma ve Paris’te bulunduğu sıralarda Cole Smyt’in yaptığı eskizlerden yararlanarak İstanbul’a dair çalışmalar üretti.

Sanatçı, Oryantalist çizgide oluşturduğu resimlerini sadece esinlenerek yapmadı. O, İspanya’ya gidip farklı kültürlerin yer edindiği Sevilla’yı dolaştı. Oradayken hem klasik İspanyol resminden etkilendi hem de Emeviler’in mimari eserleriyle yakından ilgilendi.

Lewis’in, kullandığı parlak renkler resme ayrı bir aydınlık eklerken, ayrıntılı çizimiyle de fotoğrafa gerçekçi bir üslup yüklemiştir. Sanatçı uzun süre Kahire’de yaşadı ve halkın yaşamını gözlemleme imkanı buldu.

Ressamın çalışma konuları genellikle; harem, günlük yaşam, sokaklar ve üst sınıftır. Resimlere bakıldığında, figürlerin çoğunun kadın oluşu dikkat çekicidir. Kadın figürler; haremde, çarşıda, odada, bahçede karşımıza çıkar. Renklerin canlılığı, kadınların kıyafetleri üzerinden verilir. Lewis’in  gerek Akdeniz’i gerekse de Doğu’yu anlatırken, bu anlatıyı kadın figürler üzerinden gerçekleştirdiğini söylemek yanlış olmaz.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.