Dünden Bugüne En İyi Eurovision Şarkıları!

1956 yılından bu yana gerçekleştirilen Eurovision Song Contest (Erovizyon Şarkı Yarışması), birçok Avrupa ülkesinin katılımıyla gerçekleştiriliyor. Çeşitli ülkelerden şarkıcıların yer aldığı yarışma, bir sonraki sene, kazananın evinde düzenleniyor. Kimi temsilciler, şarkıları kendi dillerinde söylemeyi kimileri ise evrensel dil İngilizceyi tercih ediyor.

İlk başlarda oldukça sade ve minimalist düzenlenen yarışma, son zamanlarda tamamen görsel şölene dönmüş durumda. Politik puanlamaların oldukça belirgin olduğu yarışmaya, Türkiye en son 2012 yılında Can Bonomo’nun “Love Me Back” şarkısı ile katıldı. 8 yıldır katılmadığımız ve özlemini çektiğimiz bu platform için sevilen şarkıların yer aldığı -Türkiye ağırlıklı- küçük bir liste yaptık.

Çoğunlukla 2000’lerden sonrasını baz aldığımız liste şöyle:

22. Secret Garden – Nocturne / Norveç, 1995

İrlanda’da düzenlenen yarışmada Nocturne şarkısı birinciliği elde etti. Solo kemanın fazlaca yer aldığı Nocturne, sade ve huzur verici bir şarkı olması ile hatırlanıyor.

21. Sakis Rouvas – Shake It / Yunanistan, 2004

Türkiye’de düzenlenen yarışmada Shake It şarkısı üçüncü oldu. Rouvas, dansı, beyaz ceketi ve kot pantolonu ile sahneyi doldurdu. Şarkı bir süre Türkiye’de önemli bir hit haline de geldi.

20. Lordi – Hard Rock Hallelujah / Finlandiya, 2006

Yunanistan’da düzenlenen yarışmada Lordi, birinci olmayı başardı. Grubun, değişik tarzları ve olağanüstü kostümleri belki de Eurovision’da ilk kez görülüyordu. Fazlasıyla orijinal olduklarını es geçmeyelim.

19. Eleni Foureira – Fuego / Kıbrıs, 2018

Ukrayna’nın ev sahibi olduğu yarışmada Fuego şarkısı ikinci oldu. Eleni’nin dansına ve sesine ise diyecek pek bir şey yok, kesinlikle seyir zevki üst seviyede.

18. Ell & Nikki – Running Scared / Azerbaycan, 2011

Almanya’da düzenlenen yarışmada Ell & Nikki ikilisi birinci oldu. Yarışmayı kazandıkları anda Nigar’ın Türk bayrağını da yanında taşıması ise ülkemiz insanlarını bir hayli gururlandırmıştı.

17. Sergey Lazarev – You Are The Only One / Rusya, 2016

İsveç’te düzenlenen yarışmada You Are The Only One, üçüncü oldu. Dijital gösterilerin ön planda olduğu performansta şaşılacak birçok hareket yer aldı. Teknolojinin geldiği yeri oldukça net görebilirsiniz.

16. Sunstroke Project – Hey Mamma / Moldova, 2017

Yine İsveç’te düzenlenen yarışmada Hey Mamma üçüncülüğü elde etti. Şarkı, birinci olup yarışı kazanamasa da insanların sevgisini kazandı. Saksafonun da yer alması ile oldukça çılgın ve eğlenceli bir şarkı olduğunu söyleyebiliriz.

15. Emmelie de Forest – Only Teardrops / Danimarka, 2013

Yine yine İsveç’te düzenlenen yarışmada Only Teardrops, birinci olmayı başardı. Hanımefendinin şarkıyı hissetmesi, davullar ve kaval benzeri bir müzik aletinin tınısı ile sahne dolup taştı. Davullar, insanı harekete geçiriyor gerçekten.

14. Måns Zelmerlöw – Heroes / İsveç, 2015

Avusturya’da düzenlenen yarışmada, Heroes birinci oldu. Zelmerlöw, ekrana çizdiği arkadaşı ile hikayesini aktardı. Yine dijitalleşmenin ön planda olduğu gösteri, oldukça beğenildi. Şarkı, zamanımızın kahramanları sağlık çalışanlarına gelsin.

13. Aysel and Arash – Always / Azerbaycan, 2009

(90 ve 2000 kuşağı için liste daha çok burada başlıyor.) Aysel ve Arash, pozitif enerjileri ve uyumu ile yarışmayı üçüncü olarak tamamladılar. Yarışma sırasında Ermenistan dolayısıyla küçük bir sorun yaşansa da ikili başarı elde edebildi. Aysel hanımefendinin güzelliği ise bir süre Türkiye’de oldukça konuşulmuştu.

12. Can Bonomo – Love Me Back / Türkiye, 2012

Azerbaycan’da düzenlenen yarışmanın son yarışmamız olacağını nereden bilebilirdik?

Can Bonomo, denizcilik temalı gösterisiyle Love Me Back şarkısını seslendirerek yedinci oldu. Bonomo’nun milyonların izlediği yarışmada “haydeeee” (dk. 2:53) diyerek herkesi ateşlemesi ise unutulmayan, efsanevi bir andı.

11. Ruslana – Wild Dances / Ukrayna, 2004

Türkiye’de düzenlenen yarışmada Ruslana, sahne şovu ve güzelliği ile birinci oldu. Dansı ve kostümleri şarkıyla uyumlu olan Ruslana’nın Wild Dances’ı enerjik bestesi ile birçok kalbi fethetti.

10. Hadise – Düm Tek Tek / Türkiye, 2009

Rusya’da düzenlenen yarışmada Hadise, Düm Tek Tek şarkısı ile dördüncü oldu. Hadise’nin o dönem çok çalışıp hastalanması ve malesef sesinin kısılması, istenen sonucu getiremedi. Buna rağmen şarkının tadı ve kareografisi göz doldurucuydu. TRT’de ilk kez yılbaşında şarkısını görücüye çıkaran Hadise’nin o andaki kıyafeti ise daha çok beğenilmiş hatta kemeri bile popüler olmuştu.

9. Helena Paparizou – Number One / Yunanistan, 2005

Ukrayna’da düzenlenen yarışmada Helena Paparizou, sahne gösterisi ve Yunan ezgilerini barındıran şarkısı ile birinci oldu. Paparizou’nun şarkısı bir dönem Türkiye’de o kadar çok çalındı ki Eurovision’dan habersiz olanlar, şarkıyı hit olmuş bir pop şarkısı sanarak yoluna devam etti.

8. Athena – For Real / Türkiye, 2004

Sertab Erener’in birinciliği ile Türkiye’ye gelen yarışmada, Meltem Cumbul ve Korhan Abay’ın sunuculuğunda, Athena sahne aldı. Gökhan Özoğuz ceketini açıp barış işaretini sergileyerek mesajını iletti. “I wanna bring you up” derken Özoğuz’un zıplaması ve trompetin verdiği enerji ile For Real dördüncülükle yarışı tamamladı.

7. Mor ve Ötesi – Deli / Türkiye, 2008

Sırbistan’da düzenlenen yarışmada, Türkçe olarak yer alan Deli, yedinci sırayı elde etti. Harun Tekin’in “Aranıyor sahibi ruhumun, tam yerine mi düştüm” derken attığı delici ve alaycı bakışları ise hala hafızalarda yerini koruyor. Şarkının sözleri ise oturup biraz zaman ayırmalık.

6. Jamala – 1944 / Ukrayna, 2016

İsveç’te düzenlenen yarışmada Jamala, yarı İngilizce yarı Tatarca şarkısı ile birinci olmayı başardı. Jamala, Kırım Tatarlarının, Sovyet Rusya tarafından sürgün edilmesini konu alan şarkısını büyük bir hissiyatla sahneye aktardı. Jamala, vagonlara doldurulup Özbekistan’a sürülenler arasında bulunan anneannesinden hikayeyi öğrenerek şarkıyı bestelemiş.

5. Şebnem Paker – Dinle / Türkiye, 1997

Listede yer alan 90’lara ait ikinci şarkı olan Dinle, İrlanda’da Türkiye’yi temsil etti. Paker’in zarafeti, şarkının Türk esintili ezgisi ve arkadaki orkestranın enerjisi ile şarkı, üçüncü olarak evine döndü. Türkçe olarak en iyi yeri alan başka şarkı sanırım yok. Mutlaka, dinlemelisiniz.

4. Alexander Rybak – Fairytale / Norveç, 2009

Bir zamanlar herkesin telefonunun zil sesi olan Fairytale, Rusya’dan birinci olarak döndü. Alexander Rybak, yakışıklılığı ve sempatikliği ile o dönem kızların kalbini kazanmıştı. Rybak’in kemanıyla bütünleşmesi ve bunun şarkıya etkisi izlemesi zevkli bir gösteriyi dünyaya kazandırmıştı.

3. Loreen – Euphoria / İsveç, 2012

Azerbaycan’da düzenlenen yarışmada Loreen, tek kişilik dev kadro olarak şarkısını sundu. Gösterisi ve sesi o kadar kusursuz ve duyguluydu ki herkesi büyüledi desek yeridir. Üstelik şarkının sözleri de bir hayli anlamlı olunca Loreen için birincilik kaçınılmaz oldu.

2. Sertab Erener – Everyway That I Can / Türkiye, 2003

Kendini kanıtlamış sanatçımız Sertab Erener, Demir Demirkan ile beraber yaptığı şarkıyı Riga sahnesinde söyledi. Bir neslin “I’ll die/try” kısmını “altay” diye okuduğu şarkı, hem ülkeyi hem Avrupa’yı etkisi altına aldı. Yöresel ezgilerimizin yer aldığı şarkı; kostüm, dans koreografisi, Erener’in hırsı ve olağanüstü sesi ile birleşince birinci olarak eve döndü. Türkiye’de yarattığı sevinci siz düşünün…

1. maNga – We Could Be The Same / Türkiye, 2010

“maNga nasıl birinci olamadı?”

“Ferman, kızı öpseydi birinciydik.”

“İzlerken hala daha dansçı kız yetişemeyecek diye korkuyoruz!”

Evet, yıl 2010 yer Norveç. Çoğunluğun maNga’dan pek umudu yok. Grup, Hadise kadar sansasyonel olamadı ve radyolarda şarkısı pek dönmedi. Fakat yarı finale oradan da finale öyle bir yükseldi ki herkes şaşkına döndü. Finaldeki performansı eller yürekte izlendi. Manga, dünya çapında görsel bir şölenle sundu şarkısını. Fakat, yarışmanın sunucusu bile “insanlar bu şarkıları nasıl dinliyor” gibi skandal bir sözde bulundu. Yetmedi, Lena, siyah elbisesi, güleryüzü ve “Satellite” şarkısı ile birinci oldu. maNga “No matter how different we are (ne kadar farklı olduğumuzun önemi yok)” dediği için ise ikinci oldu.

Not: Liste editörün subjektif görüşü doğrultusunda düzenlenmiştir.

Bir önceki listemiz için: İzlemeniz Gereken En İyi 15 Animasyon Film!

Ayrıca bakabilirsiniz: Independent’a Göre Eurovision’ı Kazanan 67 Şarkının Sıralaması!

Son bir şarkı bırakıyorum, alakasız ama özlenen Türkiye’yi hatırlatabilecek:

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.