Dünyayı Sadece Yıldızlar Aydınlatsaydı Nasıl Görünürdü?

DNA’mızdaki nitrojen, dişlerimizdeki kalsiyum, kanımızdaki demir, elmalı turtamızdaki karbon, çöken yıldızların içlerinde yapıldı. Bizler, yıldızların malzemesinden yapıldık.

Carl Sagan

Fiziğin dur durak bilmeyen gelişimiyle milyarlarca yıldızı, evimiz yani dünyamızdan görebiliyoruz. Fakat her geçen gün, gelişmiş şehirlerdeki ışık ve hava kirliliği evreni gözlemleyecek yeteneklerimizi kısıtlıyor.

Fransız fotoğraf sanatçısı Thierry Cohen metropollerde artan kirliliğe duyduğu öfkeyle, dünyanın en büyük şehirlerini karanlığa hapsediyor. Karartılmış Şehirler(Villes éteintes) ismini taşıyan serisinde; Şanghay’dan Paris’e, Hong Kong’dan Los Angeles’a dünyanın en ışıklı şehirlerini karanlığa gömüp, onları yıldızlarla baş başa bırakıyor. İmkânsız fotoğraflar ortaya koyan Cohen sadece yıldızlar olsaydı dünya nasıl görünecekti? sorusunun cevabını bizlere sunuyor.

Çalışma şekli gayet basit olan Cohen, şehirleri ve yıldızlarla dolu gökyüzünü ayrı ayrı, aynı makine ve lensle fotoğraflıyor. Bu iki görüntüyü yani iki gerçekliği birleştiren sanatçı, aslında göremediğimiz fakat orada olduğuna inandığı üçüncü bir gerçeklikle birleştiriyor.

Fotoğrafçılık, bizim göremediğimiz şeyleri göstermenin yoludur. O rüya için bir yoldur. Ben size kıyametten sağ çıkmış şehirleri değil, bilinen şehirlerin elektriksiz halini gösteriyorum. Sessizliği geri getiriyorum.

diyor Thierry Cohen.

Sanatçı seçtiği şehirleri fotoğrafladıktan sonra bu şehirlerle aynı enlemde yer alan açık alanlara giderek buradaki yıldızlı gökyüzünü çekiyor. Yani aslında Paris, Montana’nın yıldızlarıyla birleşirken, Şanghay’da Batı Sahra’nın yıldızlarını kucaklıyor.

Hong Kong

Darkened Cities - Villes éteintes

Los Angeles

Darkened Cities - Villes éteintes

Paris

Darkened Cities - Villes éteintes

Rio de Janeiro

Darkened Cities - Villes éteintes

San Francisco

San Francisco 37° 48’ 30’’ N 2010-10-09 lst 20:58

Şanghay

Darkened Cities - Villes éteintes

Tokyo

Darkened Cities - Villes éteintes

Karartılmış Şehirler(Villes éteintes) serisinin diğer fotoğrafları için ayrıca bakınız: Thierry Cohen

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.