Hikâyelerle Sürrealist Fotoğraflar Yaratan Bir Sanatçı / Patty Maher

Patty Maher, fotoğrafa hikâyeler yükleyip onları gerçeküstü dünyanın doğasıyla buluşturuyor. Çoğunlukla portre üzerine çalışan sanatçı, bu buluşmayı gerçekleştirirken; şiir, müzik, film gibi unsurlardan yararlanarak fotoğrafı yeniden yaratıyor. Fanteziden esinlenen bu yaratımda, imgelerinin her biri kendi anlatılarına sahiptir.

Kanada’ya taşındıktan sonra kırsal bölgelerden ilham alan Maher, fotoğrafçılığa manzara çekimleriyle başlamış. Bir süre sonra çalışmalarına insanı da dâhil eden sanatçı; fotoğraflama esnasında insan yüzlerini gizlemeyi tercih etmiş. Bunun nedenini ise şöyle açıklıyor:

“Çalışmalarımda yüzleri gösterme eğiliminde değilim, çünkü bu hikâyeyi daha evrensel hale getiriyor. Gizem ve anonimlik daha fazla hikâye anlatmamı sağlıyor.”

Basit fikirlerle oluşturulan Patty Maher’in fotoğrafları; bazen bir ormanda bazen de bir dağda karşımıza çıkar. Fotoğraflarda özellikle kadın figürleri yer alır. Görünmeyen yüzlerde bir gizem hâkimdir. Doğayla buluşan bedenler dingin ve hafiftir. Sanatçı duyguları; duruş, hareket, sembol ve renk kullanarak verir.

“Ben basit fikirlerle yola çıkarım. Fotoğrafın ne olduğunu söyleme gibi bir ukalalığım yok. Önemli olan, bir fotoğrafı hikâyeye dönüştürebilmek.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.