Irkçılığa Yoksulluğa Karşı Direnen Bir Fotoğrafçı / Gordon Parks

Gordon-parks-photography

 “Kameranın yoksulluğa, ırkçılığa, her türlü toplumsal yanlışlığa karşı bir silah olabileceğini gördüm.”

20.yüzyılın Amerikasında göçmenleri, siyahileri, tarım işçilerini ve sosyal adaletsizlikleri yansıtan Gordon Parks; özellikle şehirlerde önemli dönüm noktalarını inceleyerek, sivil haklar hareketinin ikonik görüntülerini yakaladı.

Gordon-parks-photography

Fotoğrafın yanı sıra dergilerde yazdığı yazılarla da dikkat çeken Parks, 1940’lardan 1970’lere kadar yoksulluk üzerine fotoğraf dizileri oluşturdu. Çektiği fotoğraflar, konu bakımından ele aldığı yazılar Parks’ı Amerika toplumunun en önemli tercümanlarından biri haline getirdi.

“Evren hakkında en çok nefret ettiğim şey ırkçılık, hoşgörüsüzlük ve yoksulluk.”

Gordon-parks-photography

Amerika’daki hem makro hem de mikro değişimlere tanık olan fotoğrafçı, Uzun yıllar Afro-Amerikan sivil hakları için mücadele etti. Oluşturduğu çalışmalarıyla dikkatleri üzerine çeken Parks, Life ve Vogue gibi dergilerde çalışmaya başladı.  Fotoğrafçı olarak Parks’ın Life ve Vogue gibi dergilerde bir siyahi olarak çalışabilmesi, dönemi açısından bir ilkti.

 “Kameramı bir sosyal bilinç aracı olarak seçmiştim. Sağduyu, neyin doğru neyin yanlış olduğu konusunda yeterli bilgiye sahip olmam gerektiğini söyledi, aksi halde kamera nihayetinde kendi düşmanım olabilir ”

Parks’ın tüm fotoğrafları, konularının duygularını ve ifadelerini mükemmel bir şekilde ele alır. Yıllar önce çekilmiş olmasına rağmen sanatçının fotoğrafları, bireyleri kendine çeker ve bugün hala derinden rezonansa giren sorunları ve temaları temsil eder. Onun görüntüleri kesinlikle zamanla belirli anların belgeleri olarak hizmet eder;  empati uygular, soru sorar, öfkeye yol açar ve hatta aktivizme ilham verir.  Harlem’in sokak sahneleri, çöplerle dolu bir yaşam ve ölümle dolup taşan konu çeşitliliğinde, özneleri gerçek hikayeleri anlatmaya davet eder.

“Göründüğü kadar uzakta değiliz. İkimizde kandan veya siyah beyazdan daha derine inen bir şey var. Daha iyi bir yaşam, daha iyi bir dünya için ortak arayışımız. Çocuklarımın ihtiyaçları çocuklarınızla aynı. Ben de Amerika’yım. Amerika benim. ”

Gordon-parks-photography

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.