İzole Edilmiş Bir Halkın Fotoğrafçısı/ Costas Balafas

Kırsal yaşamın, dağların, yolların fotoğrafçısı Kostas Balafas… Modern Yunan fotoğraflarının önemli temsilcisi olan Balafas, tarihi fotoğrafların yanı sıra; özellikle Epirus bölgesinde yaşayan ( bölgede büyük ölçüde Arnavut halkı yaşamaktadır) izole edilmiş köylü halkın yaşamını yansıttığı fotoğraflarla dikkatleri üzerine çekti.

Balafas’ın döneminde, erkeklerin çoğunun savaşta olması nedeniyle fotoğraflarda genelinde kadınlar vardır. Kadınlar; sokaklarda, köylerde, kiliselerde, dağlarda kısacası Yunanistan’ın her bölgesinde kadrajın içerisindedirler. Sanatçı, partizanları fotoğraflamak için iç savaş dönemi partizanların arasına katıldı. Onun kırsal alandaki yaşama dâhil oluşu fotoğraflarına olağan üstü bir yetkinlik kazandırdı.  Bununla birlikte fotoğraflarda kişisel hikâyeler baş göstermeye başladı.

Sanatçı,  fotoğraflarda neredeyse hiç kurguya başvurmadı. Nitekim bunun sebebi; döneminde yaşanan savaşların, yoksulluğun tam da ortasında yer almasıydı. Balafas’ın siyah-beyaz baskıları bir başyapıt niteliğindedir. Fotoğrafa yüklenen derinlik, doğal hikâyelerin içerisinde adeta bir resim gibidir. Yunanistan’ın adalarını, köylerini, dağlarını gördüğümüz bu sonsuz, ucu bucağı bilinmez puslu coğrafyanın içerisinde bir bilinmezlikle kayboluruz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.