Şu an Okuyorsun
Kaderine Yön Verecek Olan Sensin / Anne With An E

Kaderine Yön Verecek Olan Sensin / Anne With An E

Dünya senden nefret etse kötü görse bile, vicdanın rahatsa ve sen suçlu olmadığına inanıyorsan hiç arkadaşsız kalmazsın… -Jane Eyre

Mark Wollyn “Seninle Başlamadı” kitabında okuyucularına şöyle seslenir:

Cevaplarımı gezegenin en ücra köşelerinde ararken iyileşebilmek için en harika kaynakların zaten benim içimde olduğunu, sadece ortaya çıkmayı beklediklerini anladım.

Sinemadan çıktıktan sonra, aşık olduğumuzu anladıktan sonra, kesik bir ezgi, eski bir koku, buruk bir tat aldıktan hemen sonra kısacık bir an için insanın ve evrenin sonsuz olasılıklarla dolu bir yer olduğunu fark ederiz. Mütemadiyen geçtiğiniz yolu daha bir şevkle yürümek isteyebilirsiniz mesela, çünkü o gün farklı bir şey olmuştur. Bu bazen yeni bir insanla tanışmanın heyecanı da olabilir. Kimi tanışıklıklar ete kemiğe bürünmeden satır aralarında ve rastgele çalan bir şarkıya aynı anda eşlik etmek kadar kısa sürede yaşanır. Bir cümlenin boyunu aşmayan düşünsel aşklar, arkadaşlıklar kurulabilir. İşte tam da tanışmak için yüzyıl geciktiğimiz bir karakteri konu edinen Netflix & CBC ortak yapımı Anne With an E’den bahsetmek istiyorum.

L.M. Montgomery’nin 1908’de yazdığı Anne With Green Gables adlı romanından uyarlama bir dizi olan Anne With An E’nin 2017 yılında başlayan serüveni, 2020’de final yaparak sonlandı. Bu karar, izleyenlerini üzmüş olsa da henüz izlememiş olanlar için dizi, çok iyi bir tercih olabilir. Dizi çok katmanlı bir öyküye ve sinematografik açıdan izleyenleri büyüleyici manzaralara sahiplik eder. Dönem filmi olması dolayısıyla mekan ve kostüm tasarımları ile oldukça etkileyici unsurlar barındırır.

Üç sezonluk bir dizi olmasına karşın baş karakter Anne’in (Amybeth McNulty) sıra dışı hayal dünyası ve karakterin dizi içerisindeki işlenişi, dizinin akıcı oluşundaki en önemli etkenlerdendir. Anne, kızıl saçları ile sonsuza dek lanetlendiğini düşünen ve “tanrının eli titremişçesine” yüzüne yayılan çilleri ile asla barışık olmayan öykünün baş kahramanıdır. Sevginin ve yeryüzünün koşulsuz vericiliğini tanımadığı bir yetimhanede hayal aleminde yaşattığı “Prenses Cordelia” karakteriyle benliğini özdeşleştirerek hayatta kalmayı başarmıştır. Rayları takip eden tren kadar nizami olmayan hayat küçük tesadüfler, Anne’in hayatına mucizevi bir dokunuş yapacaktır. “Güzin ablası kitaplar olan çocuklar” kendi masallarını seçmekte özgürdür nasıl olsa…

Her kitap yeni bir dünyaya açılır. Macera vardır, romantizm vardır. Gemiler, düellolar, at sırtında şövalyeler. Ne zaman ne olacağını asla bilemezsin. İstediğin kişi olabilirsin. İstediğin yere gidersin. Kitaplar hayat kurtarır.

Dizi, Anne üzerinden; insan hakları, çocuk ve LGBTI haklarına yaptığı vurgular ve Viktoryen dönemin katı köktenciliğine yaptığı eleştirilerle övgüyü hak eder. “Benim ben olabilmem için bana benzemeyene ihtiyacım var” demek isteyen izleyiciler için güzel bir tercih olacaktır. Bunun yanında, barındırdığı karakterler ile aşkın, tüm insanlığın nefesi adedince tezahürü olduğunu ve ne kadar kişisel olduğunu anlatma konusunda oldukça başarılıdır. “Kalbimizin gömülen umutlarımızın mükemmel mezarlığı” olduğunu söyleyecek kadar naif, Jane Eyre gibi edebiyat tarihinin önemli kadın hikayelerinden birinden beslenecek kadar dirençli bir dile sahiptir.

Ayrıca Bakınız

Dizinin önemli rollere sahip kişiliklerinin çözülmesine tanık olduğumuz anların fonunda, sanat olması tesadüf değil. Öyle ki sanat nedir? sorusunun cevabını “elit bir balo salonunda kırık bir kalbi kucaklayan, kendine sarılmış bir kadın heykeli” diye yanıtlamamak için hiçbir sebebiniz kalmaz. Çünkü sanat, acı çeken yalnız bir kalbi kucaklamak için vardır. Mürekkep lekeleriyle dolu bir sayfada çillerinden şikayetçi bir kadını görebilecek gözler olduğu müddetçe de var olacaktır…

Dizi her dakikasıyla kendinizden bir parça bulabileceğiniz bir insanın hikayesi. Kadın hikayesi diyemeyecek kadar geniş bir skalaya sahip roller barındırıyor. Marilla’ya bakarken nefes alan bir mermer göreceğiniz, Mathew’a baktıkça durgun bir deniz seyredeceğiniz keyifli sahnelere sahip.

Anne ile tanıştıktan sonra, sevginin iyileştirici gücü ve benzersizliğiyle elektron ve proton arasındaki o boşluğun sevgi olduğuna ve hepimizin hücrelerinde onu taşıdığına inanacaksınız.

Nefret olan her yere sevgiyi ekebilmemi sağla. Şüphe olan her yere inanç, ümitsizlik olan her yere umut, karanlık olan her yere ışık, üzüntü olan her yere neşe götüreyim. Sevgi aramaktansa sevebileyim. Çünkü biz ne verirsek onu alırız.

Bu yazı sana nasıl hissettirdi?
Emin Değilim
0
Heyecanlı
0
Hüzünlü
0
Mutlu
0
Şaşırtıcı
0
Yorumları Gör (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2011 Sanat Karavanı, Tüm Hakları Saklıdır.

Yukarı Kaydır