Şu an Okuyorsun
Kozmosu İnsan Bedenine Sığdırmak / Mikael Owunna

Kozmosu İnsan Bedenine Sığdırmak / Mikael Owunna

+8
Galeriyi Görüntüle

Mikael Chukwuma Owunna, yarı Nijeryalı yarı İsveç, Pittsburgh’de büyüyen bir fotoğraf sanatçısı. Owunna, iki buçuk yılını “Infinite Essence” adını verdiği çalışması için siyahi kadınları ve erkekleri fotoğraflamak için harcıyor. Floresan boyalar kullanarak elle boyanan modelleri; tamamen karanlık bir yerde, UV filtresi ile donatılmış bir flaş ile aydınlatılıyor. Böylece, figürlerinin çıplak bedenleri parlayan gök figürlerine dönüşüyor. aksaray escort

Sanatçı, söz konusu serisinin; onları korumaya yemin eden polisler tarafından sürekli öldürülen siyahi insanların fotoğraflarına ve videolarına karşı bir cevap niteliğini taşıdığını ifade ediyor. Çalışmasında; arkadaşları, aile üyeleri ve dansçılar model olarak yer alıyorlar. Eserinin adı ise Igbo (Nijerya yerlisi) mirasından gelen bir fikir ile ortaya çıkıyor. “Hepimizin bireysel ruhları, güneşin sonsuz özünün sadece bir ışınıdır (zerresidir).” sözüyle bu fikrin dayandığı kültürü açıklıyor.

Aynı zamanda eşcinsel olan sanatçı:

“Görünürdeki spektrumu aşarak, siyahi bedenlerin özgür olduğu; ırkçılık, cinsiyetçilik, homofobi ve transfobi yapılarımızın ötesindeki dünyayı aydınlatmak için çalışıyorum.” diyor.

Owunna, kendi beden fotoğrafları ile projeye dahil olan halkından ve modellerden gelen yanıtların ise oldukça güçlü olduğunu söylüyor.

“Modellerden biri olan Emem, gözyaşları içinde, fotoğraflarına bakarak, bedenini yıldızlarla bezenmiş olarak görmeyi hayal ettiğini ve bu fotoğrafların hayallerinin bile ötesine geçtiğini söyledi.” Ayrıca bazıları da “Her siyahi, kendini bu şekilde görmeyi hak ediyor.” dediler.

Ayrıca Bakınız

Sanatçının sergisini gezen yaşlı bir siyahi kadın ise: “Bütün hayatım boyunca bedenimden nefret ettim, fakat bir süreliğine bu fotoğraf beni iyi hissettirdi.” demiş.

Siyahi bedenlerin sanatsal bir perspektifle buluştuğu çalışmaların daha fazlasını görmek için, sanatçının Twitter ve Instagram hesaplarını takip edebilirsiniz.

İşte bazı eserleri:

Bu yazı sana nasıl hissettirdi?
Emin Değilim
0
Heyecanlı
0
Hüzünlü
0
Mutlu
0
Şaşırtıcı
0
Yorumları Gör (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2011 Sanat Karavanı, Tüm Hakları Saklıdır.

Yukarı Kaydır