Şu an Okuyorsun
Moda Fotoğrafçılığını Terk Edip Kendisini Sokak Fotoğrafçılığına Adayan Biri / Wlliam Klein

Moda Fotoğrafçılığını Terk Edip Kendisini Sokak Fotoğrafçılığına Adayan Biri / Wlliam Klein

William Klein, Vogue gibi prestijli bir dergiden ayrılıp kendini sokaklara bırakan bir sanatçı. Fotoğraf çekimlerinin yanı sıra, belgesel ve film çekimleri olan Klein, sokakları arşınladığında tıpkı bir antropolog gibi her şeyi detaylıca inceledi.  Klein’e göre; ne olursa olsun hayatın anlamını sokaklarda aramamız gerekir.

“Sokaklarda insanları habersiz çekmek, doğallığı yansıtan en güzel anlardandır.”

Özellikle ünlü olduğu bir dönemde sokak fotoğrafçılığına başlaması magazin dünyasında şaşırtıcı olarak karşılanmış hatta ‘iğrenç’ olarak nitelendirilmişti. Öyle ki Klein, çekimlerini göstermek için gittiği şirketlerde fotoğraflarının ‘bir boka yaramadığı’ gibi aşağılayıcı cümlelerle karşılaşmıştı. 1960lı yıllarda sistemin dayattığı fotoğraf algısının dışına çıkan sanatçı, tüm olumsuzluklara rağmen yılmamış ve sokakları bırakmamıştı.

Diğer insanlara göremedikleri bir şeyleri gösterdiğimi hissediyorum

William Klein, kısa bir süre sonra çektiği fotoğraflarla saygınlığını yeniden kazandı. Direngeç yapısından ödün vermeyen sanatçı, deneyimlerini paylaştığı kitaplar yayımladı. Klein, tekrar eski ününe kavuştuktan sonra New York ve Fransa gibi modaya ev sahipliği yapan yerler; kapılardan geri çevirdiği William Klein’i,  prestijli sanatçılar arasında gösterdi!

Ayrıca Bakınız

Bazen somurtan bir yüz bazen çılgınca eğlenen biri, işte bunlar hayattır.”

Bu yazı sana nasıl hissettirdi?
Emin Değilim
0
Heyecanlı
0
Hüzünlü
0
Mutlu
0
Şaşırtıcı
0
Yorumları Gör (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2011 Sanat Karavanı, Tüm Hakları Saklıdır.

Yukarı Kaydır