On Yıla Sığdırılan Bir Beden Francesca Woodman

Fotoğraflarında kendi bedenini kullanan Amerikalı fotoğrafçı Francesca Woodman (1958-1981) ,on üç yaşında fotoğraf çekmeye başladı. Çocukluğunu geçirdiği yüksek tavanlı çiftlik evinin de etkisiyle fotoğraflarında duvarlar, yüksek tavanlı dekorlar kullandı. Kullandığı malzemeleri kendi vücuduyla birleştirerek adeta ten gibi kullandı. Siyah-beyazı tercih ettiği işlerinde vücudunu tutkal, alçı parçaları ile kaplayarak kendini soyutlaştırıyordu fotoğraflarında. Aslında bu bir yandan da kendini kimliksizleştirme durumuydu. Nüdist, feminist ve sürrealist bir üslupta çektiği fotoğraflarıyla en gizemli kadınlar arasındadır bir yandan. Sanatçı, fotoğraflarında yüzü dışında vücudunun hiçbir bölgesini gizlememiştir.

I204-6-6-Sil

Çektiği fotoğraflarda kendisini anlattığı söylenen Woodman, 1981 yılında intihar ederek yaşamına son verse de, on yıl gibi kısa süren fotoğrafçılık hayatına oldukça ilginç ve etkileyici eserler sığdırdı. Roma’da Maldoror kitapevinin alt katında ilk sergisini açan sanatçı, fotoğraflarında dökük, harabe halinde duvarlar, yüksek tavanlı odalar tercih etmiştir. Gittikçe yok olan vücudu ve aklı, fotoğraflarının temelini oluşturuyordu aslında.

4

 

İlk dönem vücudunu çıplaklıkla sergilerken, son dönemlerinde kendini genellikle duvar kağıtlarına sarmış, ya da cam, ayna gibi nesneleri kullanarak kaçmaya yok olmaya çalışan, adeta var olma ve yok olma duygusunu iç içe veren anlık görüntülerle sergiliyordu.

francesca+woodman+3-thumb-400x601-11188

Sanatçı bir aileden gelen Woodman, Çalışmalarında çoğunlukla kimliksiz haliyle, bedeninin bölümlerini kullanarak, sanki işkence görmüş, tacize uğramış bir kadın görüntüsü veriyordu. Derler ki, Francesca Woodman şair olsaydı Sylvia Plath olurdu. Tıpkı Plath gibi, intihara yakın duruşu, Plath gibi kendi bedenini kendinden farklı bir gerçeklik boyutunda algılamaya çalışması onların ortak noktasıydı.

Francesca-Woodman-Then-at-one-point-Providence-1976

Bugüne kadar 120 kare fotoğrafı sergilenen Wodman, fotoğraflarında kadın modellerle çalışarak, bulanık görüntüler, çıplak kadın vücutları ve soyut konuları işledi. Çıkardığı tek kitabı, Some Disordered Interior Geometries, bugün en nadir bulunan kitaplar arasındadır.

francesca-woodman

Sevil Ateş

MSGSÜ Sanat Tarihi bölümü mezunu.
Kültür sanat editörlüğü ve yazarlığı yapıyor. Tiyatro ve performatif sanatlar ile uğraşıyor.
Sanat Karavanı Yazarı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.