Now Reading
On Yıla Sığdırılan Bir Beden / Francesca Woodman

On Yıla Sığdırılan Bir Beden / Francesca Woodman

Fotoğraflarında kendi bedenini kullanan Amerikalı fotoğrafçı Francesca Woodman, henüz on üç yaşındayken fotoğraf çekmeye başladı. Çocukluğunu geçirdiği yüksek tavanlı çiftlik evinin de etkisiyle fotoğraflarında duvarlar, yüksek tavanlı dekorlar kullandı.

Fotoğraflarında kullandığı nesnelerle kimi zaman bir yüzleşme kimi zaman ise bir kaçış vardı. Gittikçe bulanıklaşan, soyutlaşan fotoğrafları var olan kimliğinden bir uzaklaşmaydı.

Adeta performatif bir eyleme dönüşen çalışmalarında, vücudunu tutkal, alçı parçaları ile kaplayarak deneysel çalışmalar üretti. Cam, ayna gibi nesneleri kullanarak tekinsiz olma durumunu yansıttı.

Çektiği fotoğraflarda kendisini anlattığı söylenen Woodman, 1981 yılında intihar ederek yaşamına son verse de, on yıl gibi kısa süren fotoğrafçılık hayatına oldukça etkileyici eserler sığdırdı.

See Also

Derler ki, Francesca Woodman şair olsaydı Sylvia Plath olurdu. Tıpkı onun gibi yaşamdan kaçışı, kendini yalnız hissedişi ve intihar edişi Woodman’ı Plath’a yakın kıldı. Bugüne kadar 120 kare fotoğrafı sergilenen Wodman’ın tek kitabı Some Disordered Interior Geometries ise bugün en nadir bulunan kitaplar arasındadır.

 

What's Your Reaction?
Emin Değilim
0
Heyecanlı
0
Hüzünlü
0
Mutlu
0
Şaşırtıcı
0
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2011 Sanat Karavanı, Tüm Hakları Saklıdır.

Scroll To Top