On Yıla Sığdırılan Bir Beden Francesca Woodman

Fotoğraflarında kendi bedenini kullanan Amerikalı fotoğrafçı Francesca Woodman (1958-1981), on üç yaşında fotoğraf çekmeye başladı. Çocukluğunu geçirdiği yüksek tavanlı çiftlik evinin de etkisiyle fotoğraflarında duvarlar, yüksek tavanlı dekorlar kullandı. Kullandığı malzemeleri kendi vücuduyla birleştirerek adeta ten gibi kullandı. Siyah-beyazı tercih ettiği işlerinde bedenini tutkal, alçı parçaları ile kaplayarak soyut bir yansıma oluşturdu. Aslında bu bir yandan da kendini kimliksizleştirme durumuydu. Nüdist, feminist ve sürrealist bir üslupla çektiği fotoğraflarıyla, gizemli bir atmosfer yarattı.

I204-6-6-Sil

Çektiği fotoğraflarda kendisini anlattığı söylenen Woodman, 1981 yılında intihar ederek yaşamına son verse de; on yıl gibi kısa süren fotoğrafçılık hayatına oldukça ilginç ve etkileyici eserler sığdırdı. Roma’da Maldoror kitapevi’nin alt katında ilk sergisini açan sanatçı, fotoğraflarında dökük, harabe halindeki duvarları kullandı. Fotograflarında gttikçe yok olan vücudu, aslında giderek hiçleşen ruhunun yansımasıydı.

4

İlk dönem vücudunu çıplaklıkla sergilerken, son dönemlerinde kendini genellikle duvar kağıtlarına sarmış, cam, ayna gibi nesneleri kullanmıştır.  Kendisini kaçmaya, yok olmaya çalışan, adeta var olma ve yok olma duygusunu iç içe veren, anlık görüntülerle sergilemiştir.

francesca+woodman+3-thumb-400x601-11188

Sanatçı bir aileden gelen Woodman, Çalışmalarında çoğunlukla kimliksiz haliyle, bedeninin bölümlerini kullanarak, sanki işkence görmüş, tacize uğramış bir kadın görüntüsü veriyordu. Sanatçı, fotoğraflarında yüzü dışında vücudunun hiçbir bölgesini gizlememiştir. Derler ki: Francesca Woodman şair olsaydı Sylvia Plath olurdu. Tıpkı Plath gibi intihara yakın duruşu, Plath gibi kendi bedenini kendinden farklı bir gerçeklikle algılamaya çalışması, onların ortak noktasıydı.

Francesca-Woodman-Then-at-one-point-Providence-1976

Bugüne kadar 120 kare fotoğrafı sergilenen Wodman, fotoğraflarında kadın modellerle çalışarak, bulanık görüntüler, çıplak kadın vücutları ve soyut konuları işledi. Çıkardığı tek kitabı, Some Disordered Interior Geometries, bugün en nadir bulunan kitaplar arasındadır.

francesca-woodman

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.