Now Reading
Resimsel Bir Soyutlamanın Dehlizinde Direnç Gösteren Fotoğraflar / Tamiko Nishimura

Resimsel Bir Soyutlamanın Dehlizinde Direnç Gösteren Fotoğraflar / Tamiko Nishimura

+12
View Gallery

Tamiko Nishimura 1970’lerin Japonya’sında çektiği fotoğraflarla şiirsel bir dil yarattı. Onun oluşturduğu fotoğraflar bir dizi seyahat fotoğrafı olarak nitelendirilse de, Nishimura bir yolcuğun ötesinde olanı açığa çıkararak çok yönlü bir yaşam portresi oluşturdu.

Nishumura 1973 yılında yayınladığı “Shikishima” fotoğraf dizisiyle dikkatleri üzerine çekti. “Shikishima”(Klasik Japon edebiyatında dekoratif bir anlama sahiptir), Japonya’nın eski adı “Yamato”  için kullanılan bir kelime olması bakımından önemliydi. Bu dizi için Hokkaido, Tohoku ve Hokuriku ilçelerindeki çalışmalar yapan sanatçı, folklorik veya sosyal bir yapının ötesinde, kendi mistizmini ifade ederek 1970’lerin Japonya’sını kendi fizyolojik reaksiyonuyla yansıttı.


Nishumura ‘nın görüntülerinin arkasında; bilinçaltı karşılaşmalar, özneler ve anlar yatar. Kullandığı fotografik metodun uzun banyo süreleri veya diğer sıra dışı yöntemler kullanarak geliştirildiğini kolayca hayal edebiliriz. Derin siyahlar ve yüksek kontrastlı beyazlar, zahmetli el gölgelendirme teknikleri ciddi denemelere işaret eder. Nishumura’nın fotoğrafları zamanı durdurarak resimsel bir soyutlamanın dehlizinde direnç gösterirler.

See Also

What's Your Reaction?
Emin Değilim
0
Heyecanlı
0
Hüzünlü
0
Mutlu
0
Şaşırtıcı
0
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2011 Sanat Karavanı, Tüm Hakları Saklıdır.

Scroll To Top