Sinemasal Bir Dünyayı Yakalayan Fotoğrafçı / Emil Gataullin

Gündelik sahnelerden olağanüstü görüntüler yakalayan Emil Gataullin, Henri Cartier-Bresson’u anımsatan siyah-beyaz fotoğraflarıyla şiirsel bir dil yarattı. Rusya’nın kırsal alanlarını, köylülerini dini ritüellerini yansıtan sanatçı yalın, samimi görüntüler elde etti.

“Moskova’da nadiren çekim yapıyorum ve her fırsatı küçük kasabaları veya köyleri ziyaret ederek geçiriyorum . Oralarda kendimi dış dünyadan soyutlanmış hissediyorum.”

Belgesel fotoğrafçılığına olan ilgisiyle fotoğraf kuramcısı Aleksandr Lapin’den dersler alan Gataullin; fresk ressamı olmasının da etkisiyle  kontrastı ve kompozisyonu en iyi şekilde yakaladı.

Fotoğrafçılık, resim gibi değildi. Onun bu gizi beni çok etkiledi. Fotoğrafta resim için erişilemez şeyler var: gerçeklik, bir anı durdurabilme olasılığı… ”

Gataullin kompozisyonun merkezine yerleştirdiği figürleriyle ve kontrast tekniğiyle sinemasal bir dünyanın kapılarını aralıyor. Eserleri, anıtsal resim geleneğindeki gibi büyüleyicidir.  Şehrin karmaşasından uzak şiirsel bir yolculuğa çıkardığı eserlerinde melankolik, romantik bir hava hakimdir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.