Şu an Okuyorsun
Sürpriz Seven Tasarımcı: Richard Sapper

Sürpriz Seven Tasarımcı: Richard Sapper

Richard Sapper 1932 yılında Almanya’da doğdu. Felsefe, anatomi ve mühendislik dersleri aldıktan sonra Münih Üniversitesi’nden mezun oldu. Tasarım kariyerine Stuttgart’ta Daimler-Benz’in tasarım bölümünde başlayan Sapper, kariyerinin geri kalanına Milano’da devam etti. 1950lerden günümüze birçok tasarım çizgisine etki etmiş olan ünlü tasarımcı, su ısıtıcılarından teknolojik ürünlere kadar birçok alanda ürün tasarlamıştır. Tasarımları genel olarak teknik yeniliklerden, sade formlar ve sürpriz unsurlardan oluşmaktadır. İşte sizler için birkaç Sapper tasarımı:

Sandviç Alarmlı Saat (1971)

Saatin alarmını durdurmak için dış kısımların birbirine bastırılması gerektiği için bu saate sandviç adı verilmiştir.

Moduler Sac Kitaplık Sistemi (1974)

B&B Italia firması için tasarlanan modüler sac kitaplık sistemi 1979 yılında Altın Pergel (Compasso d’Oro) ödülü almıştır.

9091 Kettle(1983)

Alessi firması için tasarladığı 9091 isimli su ısıtıcısı, daha önce hiç görülmemiş şekilde pirinçten yapılmış melodik bir düdüğe sahiptir. Richard Sapper bu su ısıtıcısını çocukluk hatırasından esinlenerek yarattı. Ren Nehri’ndeki teknelerin sirenlerinin şiirsel sesi: bunun nedeni, buhar çıkışına eşlik eden melodinin, kazanların ıslığı gibi endişeli değil, hoş olması gerektiğidir.

Lenovo ThinkPad X1 Carbon (2012)

Günümüzde hala devam eden ThinkPad serisi 1990 yılında Sapper tarafından tasarlanmıştır. Bu laptop serisi minimalist, siyah ve küçük tasarıma sahip olmasıyla tanınmaktadır. 2012 yılında David Hill ve Tom Takahashi ile birlikte tasarladığı Lenovo ThinkPad X1 Carbon modeli 2013 yılında Hannover’da IF Tasarım Ödülü almıştır.

Tizio Masa Lambası (1972)

Tasarımcının rüya lambası olarak adlandırılan Tizio dört yönde hareket edebilen ayarlanabilir bir masa armatürüdür. “Küçük bir kafa, uzun kollar istiyordum. Ayrıca lambayı masaya bağlamak zorunda kalmak istemiyordum. Kolayca hareket edebilmeliydim.” diyen Sapper bu isteklerini karşılayan bir masa lambası bulamadığı için Tizio’yu tasarlamıştır.

Bu yazı sana nasıl hissettirdi?
Emin Değilim
0
Heyecanlı
0
Hüzünlü
0
Mutlu
0
Şaşırtıcı
0
Yorumları Gör (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2011 Sanat Karavanı, Tüm Hakları Saklıdır.

Yukarı Kaydır