Umudu Ararken Kaybolan Hayatlar: Yabancı Topraklar

Diktatörlüğün son bulduğu, demokratik bir seçimin ardından göreve gelen Brezilya Devlet Başkanı Fernando Collor de Mello bankalardaki tüm tüketici hesaplarını dondurmuştur. 1990 yılı Brezilyasında oyunculuk hayalleri kuran Paco, tüm arzusu büyük özlem duyduğu ülkesi İspanya’ya yerleşmek olan annesiyle yaşamaktadır.

Hükümetin bankadaki tüm paralarına el koyduğunu öğrenen anne, televizyondaki yayını izlerken fenalaşıp hayatını kaybetmiştir. Eve döndüğünde annesinin öldüğünü gören Paco, annesinin bu hayalini gerçekleştirmek için onun arzusunu takip edip Brezilya’yı terk ederek İspanya’ya yerleşmeye karar verir.

Brezilya’daki o gün koşullarına atıfta da bulunan film, yaklaşık 800.000 insanın ülkelerini terk ederek başka hayatlar ve yaşamlar aramasını da trajik bir şekilde anlatmaktadır. Filmde kötüye gitme ve mutluluk arzusu üzerine evrensel bir psikolojik drama ortaya çıkıyor. Siyah beyaz formatla ekranlara gelen Terra Estrangeira(Yabancı Topraklar) Walter Salles ve Daniela Thomas’ın yönetmen koltuğunda olduğu Brezilya yapımı bir film.

Annesini kaybetmenin acısıyla boşluğa düşen Paco, bir barda tanıştığı antikacı Igor’un ona sunduğu tehlikeli bir teklifle Brezilya’dan kurtulmaya çalışır. Bu tehlikeli yolculuk; aslında Paco’nun korkularından ve geçmişten kaçışıyla harmanlanarak gerilim dolu ve psikolojik bir serüvene dönüşür.

Elmas dolu bir kemanla, yasa dışı yollarla Portekiz’e kaçmayı kabul eden Paco’nun, kaçış planının yolunda gitmemesi sonucunda Lizbon’da garsonluk yapan Alex ile yolları kesişir. Olumsuz olaylarla ve sürekli tekinsiz insanlarla yolları kesişen Paco, Alex’in duygusal girdabına sürüklenir.

Aralarında başlayan duygusal temasa karşı koyamayan ikili, karşılaştıkları bu kirli oyundan ve zorlu hayattan sıyrılıp mutlu olacakları bir dünyanın hayalini kurarlar. Bir yandan yasa dışı yollarla ülkeler geçen çift bir yandan arkalarına takılan kötü adamlardan nasıl kurtulacaklarının planlarını yapmaktadırlar. Paco ve Alex hayalini kurdukları huzurlu ve aşklarını yaşayabilecekleri sona mı ulaşacaklar, yoksa büyük bir bilinmezliğe mi sürüklenecekler?

Brezilya yakın dönem siyasal tarihine ışık tutan yapım; insanoğlunun acılarla dolu ruhuna ve aşka kapılarak kaçınılmaz bir sona sürüklenen hayatlara dokunuyor. Psikolojik bir altyapı ile işlenen ve Fado müziğinin de eşliğiyle sizi ekranlara kilitleyecek bir film olan Yabancı Topraklar’ı sizler için derledik.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.