Şu an Okuyorsun
Vitaly Butyrin’in Şiirsel Fotomontajları

Vitaly Butyrin’in Şiirsel Fotomontajları

Litvanya fotoğrafçısı Vitaly Butyrin, dünyanın önde gelen bilim kurgu fotoğrafçılarından biri. Eserlerindeki gerçek imgeleri grafiksel imajlarla değiştirerek sürreal bir yapıya dönüştürüyor. Görüntünün kesintisiz bir baskıya dönüştürülmesini sağlamak için (genellikle on veya daha fazla başka fotoğrafı keserek ve tekrar fotoğraflayarak) kompozit bir fotoğraf oluşturuyor.

Vitaly Butyrin’e göre fotoğraf gerçekliği düzeltir, fotoğraf görüntüsü bir zamanlar fiziksel olarak mevcut olduğu gibi bir nesnenin veya durumun güçlü bir şekilde benzer bir kopyasıdır. Bu, fotoğrafın mevcut bir gerçekliğe atıfta bulunduğu ve temsil edilen referans hakkında gerçekçi bir görüş vermesi gerektiği anlamına gelir.

Roland Barthes’e göre bir ressam istediği her şeyi boyayabilirken, bir fotoğrafçı “orada ne olduğunu” tasvir etmelidir.  Butyrin’in fotoğrafları sadece kameranın merceği  tarafından değil, aynı zamanda düşüncesi ve hissi ile de yaratılır. Sanki bir yaşam penceresinden bakıyormuşuz gibi, bir fotoğraf aracılığıyla yüzeyi göz ardı etme eğilimindeyiz. Ancak Butyrin’in baskılarına bakarken, sadece gerçeklikle değil, sanatçının kendisi ve iç dünyasıyla da iletişim kuruyoruz.

Ayrıca Bakınız

Fotoğrafçı şeffaf bir ortamla çalışırken, hala kendi konseptini görüntü çerçevesinde kullanmakta ve göstermekte özgürdür. Böylece fotoğrafların içeriğini yabancılaştırır ve izleyicinin kafasını karıştırır. Butyrin gerçeğe nesnel bir yaklaşımla, temsil edilemeyen bir fantezi dünyasını yeniden yaratır.

Bu yazı sana nasıl hissettirdi?
Emin Değilim
0
Heyecanlı
0
Hüzünlü
0
Mutlu
0
Şaşırtıcı
0
Yorumları Gör (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2011 Sanat Karavanı, Tüm Hakları Saklıdır.

Yukarı Kaydır