Now Reading
Avrupa’nın En Bilinen 15 Kilisesi!

Avrupa’nın En Bilinen 15 Kilisesi!

Hristiyanlığın kutsal mabedi olarak karşımıza çıkan kilise; inananları için tapınma ve dua yeri, turistleri için müze kıvamında mimari bir yapı. Kiliselerin devasalığı, ihtişamı ve işçiliği, insanı sadece kendine hayran bırakmakla kalmıyor adeta dehşete düşürüyor; bu inanılmaz yapıların insan elinden nasıl çıkmış olabileceğini düşünmeden edemiyorsunuz. Hem bu kadar devasa olup hem de detaylarında boğulduğunuz kiliselerin içi de dışı da “ben, sanatın ta kendisiyim” diye bağırıyor.

Temelde; Gotik, Barok, Bizans ve Romanesk üslubunda karşınıza çıkabilecek olan kiliselerin, dünya çapında en ünlüleri Avrupa’da yer alıyor. Mezheplere göre Katolik, Ortodoks ve Protestan olarak ayrılan kilise; şapel, bazilika, katedral ve manastır olarak da kendi içinde türlere ayrılıyor. Bilmeniz gereken şu ki özünde hepsi kilise fakat bağlı olduğu kuruma, fiziksel büyüklüğüne ve mimari tarzına göre ayrılıyor olmasından dolayı farklı isimler alıyorlar.

İşte dünyanın gözünü üstünden alamadığı o muhteşem yapılar:

1.Basilica de La Sagrada Familia (La Sagrada Familia Bazilikası) – Barselona, İspanya

Türkçesi “Kutsal Aile” olan bazilikanın yapımı 1883 yılında başlanmış ve halen devam etmektedir. Yapının başından vinçlerin eksik olmamasının sebebi budur. Meraklısı için; Dan Brown son kitabı Başlangıç’ta yapıya genişçe yer vermiştir.

2. Cathédrale Notre-Dame (Notre Dame Katedrali) – Paris, Fransa

Başına gelen yangınla dünyayı derin üzüntüye boğan yapı, gotik mimarinin en önemli eserlerindendir. Paris’in incisi katedralin yapımına 1163 yılında başlanmış, 1345’te tamamlanmıştır. Victor Hugo’nun “Notre Dame’ın Kamburu” adlı romanı katedralin tanıtımında rol oynamıştır.

3. Duomo di Milano (Milano Katedrali) – Milan, İtalya

Yapımının 519 yıl sürmesiyle ünlü olan ve gotik mimarinin temsilcilerinden biri olan katedral, Milan’ın en ünlü yapısıdır. İnşaatına 1386 yılında başlanmış ve 1905’te tamamlanmıştır.

4. Cattedrale Santa Maria Del Fiore (Floransa Katedrali) – Floransa, İtalya

Floransa’nın simgesi konumundaki yapı, 1296-1436 tarihleri arasında inşa edilmiştir. Devasa kubbesiyle dikkat çeken katedral, Brunelleschi’nin eseridir ki mezarı da burada bulunur. Tavanındaki “Last Judgement” (Kıyamet Günü) freskiyle ünlüdür.

5. Kölner Dom (The Cologne Cathedral, Köln Katedrali) – Köln, Almanya

Yapı, Almanya’nın en ünlü gotik mimari örneğidir. 1248 yılında temelleri atılan katedral tam 632 yıl sonra, 1880 yılında tamamlanmıştır. Kölner Dom, haç şeklinde tasarlanmıştır. Diğer önemli bir özelliği de çift kuleli olmasıdır.

6. Basilica Sancti Petri (Saint Peter’s Basilica, Aziz Petrus Bazilikası) – Vatikan, İtalya

Görselden anlayacağınız üzere Vatikan’ın merkezinde bulunan yapı, Hristiyanlığın en büyük kilisesidir. Yapının tasarımında Michelangelo ve Raphael gibi önemli Rönesans ustaları yer almıştır. Ayrıca, Michelangelo’nun Pieta’sı burada sergilenir. 1506-1612 yılları arasında inşa edilmiştir.

7. Domkirche St. Stephan (Saint Stephen’s Cathedral, Aziz Stephan Katedrali) – Viyana, Avusturya

Çatısındaki muhteşem dekorlarla ziyaretçisini karşılayan katedral, 1147 yılında yapılmıştır ve Viyana’nın en önemli simgesidir.

8. Katedrála Svatého Víta (Saint Vitus Cathedral, Aziz Vitus Katedrali) – Prag, Çek Cumhuriyeti

Prag Kalesi içerisinde yer alan yapı şehrin simgesi konumundadır. 1344 yılında inşa edilmiştir ve Prag krallarının – kraliçelerinin taç giyme yeri olmuştur.

9. Sobor Vasiliya Blazhennogo (Saint Basil’s Cathedral, Aziz Vasil Katedrali) – Moskova, Rusya

1555-1561 yılları arasında inşa edilen yapı, bir Ortodoks kilisesidir. Kızıl Meydan’da bulunan katedral, rengarenk olmasıyla ünlüdür. Sekiz kubbesi; sekiz ayrı zaferi simgelemektedir.

10. Catedral de Sevilla (Sevilla Katedrali) – Sevilla, İspanya

1401-1506 yılları arasında inşa edilen yapı, dünyanın en büyük gotik kilisesidir. Ayrıca ünlü kaşif Kristof Kolomb’un mezarı da burada bulunur.

11. Basilica di San Marco (San Marco Bazilikası) – Venedik, İtalya

See Also

M.S. 828 – 1617 yılları arasında tamamlanan yapı, Apostles Kilisesi örnek alınarak inşa edilmiştir. Apostles Kilisesi nerede derseniz; bugünkü Fatih Cami olduğunu hemen belirtelim. Yapının üzerinde bulunan ünlü “Mahşerin 4 Atlısı” heykeli ise İstanbul’dan kaçırılmıştır.

12. Winchester Cathedral (Winchester Katedrali) – Winchester, İngiltere

Avrupa’daki en büyük katedrallerden biridir ve Avrupa’daki gotik katedrallerin en uzun ve en yükseğidir. 1093 yılında tamamlanmış ve halka açılmıştır.

13. The Mont Saint Michel Abbey (Mont Saint Michel Manastırı) – Normandiya, Fransa

Aynı zamanda bir yerleşim yeri olan Mont Saint Michel, okyanus kenarında bulunur. Ada, ıssız bir yer olması dolayısıyla hapishane olarak bile kullanılmıştır. 1523’te açılan manastır, bugünlerde turistlerin gözdesi konumunda yer almaktadır.

14. Santa Maria de Léon Cathedral (Pulchra Leonina, Léon Katedrali) – Léon, İspanya

1205-1301 yılları arasında inşa edilen yapı, renkli vitraylarıyla ünlü, yine gotik mimarinin bir örneğidir. Katedralin büyük bir bölümü vitraylarla kaplı olduğu için “Işık Evi” olarak da anılır.

15. Cattedrale di Pisa (Pisa Cathedral, Pisa Katedrali) – Pisa, İtalya

Romanesk mimarinin en ünlü örneklerinden biri olan yapı, 1063-1090 yılları arasında inşa edilmiştir. Ünlü “eğik” Pisa Kulesi, yapının çan kulesidir.

BONUS: Hallgrimskirkja, (Church of Hallgrímur) – Reykjavík, İzlanda

Klasik kilise anlayışının oldukça dışında olan Hallgrímskirkja’nın yapımına 1945’te başlanmış ve kilise 1986’da tamamlanmıştır. Ekspresyonist mimarinin en önemli örneklerinden olan yapı, mimarı tarafından yanardağların ilham alınmasıyla yapılmıştır. Alışılmışın dışındaki görüntüsüyle İzlanda’nın simgesi durumundadır.

What's Your Reaction?
Emin Değilim
0
Heyecanlı
1
Hüzünlü
1
Mutlu
1
Şaşırtıcı
2
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2011 Sanat Karavanı, Tüm Hakları Saklıdır.

Scroll To Top