Şu an Okuyorsun
İnsanlığın Değerlerini Simgeleyen Devasa Eller / Lorenzo Quinn

İnsanlığın Değerlerini Simgeleyen Devasa Eller / Lorenzo Quinn

İtalyan sanatçı Lorenzo Quinn; Michelangelo, Bernini ve Rodin gibi usta sanatçılardan ilham alan bir heykeltıraş. Son olarak “Köprüler Kurmak” adlı 58. Venedik Bienali için tasarladığı 15 metre uzunluğundaki devasa el heykelleri ile dikkatleri üzerine çekti. Bienal kapsamında hayat verdiği bu el heykelleriyle; dostluk, güven, bilgelik, destek, inanç, umut ve sevgi gibi kavramları bizlere hatırlatmak istiyor.

İnsan vücudunun teknik olarak en zorlayıcı kısmı olduğu düşünülen şeyin heykelini yapmak istedim. Eller çok fazla güce sahip. Sevme, nefret etme, yaratma ve yok etme gücü…

Roma doğumlu sanatçı, aslında Hollywood yıldızı Anthony Quinn’in beşinci oğlu. Babası gibi kendisi de bir dönem aktörlük yapmış fakat kendisini ifade edebildiği en iyi iletişim aracının heykel olduğuna karar vermiş. New York’ta aldığı güzel sanatlar eğitimi ile sürrealist resimler yaparak başladığı sanat yoluna, sıra dışı heykelleri ile devam etmiş.

Dünyanın pek çok yerinde eserleri sergilenen sanatçının heykele olan ilgisi, yazdığı şiirlerin ve kısa öykülerin resimlerini çizerek heykele dönüştürmeye çalışmasıyla başlamış. Öyle ki, henüz 21 yaşındayken New York sanat topluluğunun saygısını kazanabilmiş. Hatta 1994 yılında yaptığı Saint Anthony heykeli papa tarafından kutsanarak kiliseye konulmuş.

Sanatçının en önemli projelerinden birisi sayılan “Global of Life” ise tarihin en önemli 100 olayını anlatan bronz heykellerden oluşuyor. Bu projesinde ve hemen her eserinde rastlayabileceğimiz devasa el heykelleri ise sanatçı için önemli bir anlam içeriyor.

Bu yazı sana nasıl hissettirdi?
Emin Değilim
0
Heyecanlı
0
Hüzünlü
0
Mutlu
0
Şaşırtıcı
0
Yorumları Gör (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2011 Sanat Karavanı, Tüm Hakları Saklıdır.

Yukarı Kaydır