Now Reading
Sıcak Renklerin Ressamı / Torres

Sıcak Renklerin Ressamı / Torres

Kullandığı güçlü renkler ile dikkat çeken Julio Romero de Torres, İspanya kültürüyle özdeşleştirdiği kadın portreleri ile etkileyici resimler üretti. Onun resimlerimde; gitar çalıp dans eden kadınlar, şaraplı yemek sofraları sıkça karşımıza çıkar. Çalışmalarında; kadınlar sıcak renkler ile temsil edilirken, kırmızı rengin ön plana çıması Flamenko’nun büyülü etkisinden kaynaklanır. Siyah ve kırmızı renkler birer zıtlık içerisinde kullanılsa dahi iki rengin de tutkuyu temsil ettiğini görürüz. Torres kadın figürleri, günlük hayatın içinde, doğal halleri ile yansıtmıştır.

Bazı resimlerinde nü çalışmalar ile karşılaştığımız Torres’in dönemi düşünüldüğünde; kendi gücünü koruyan kiliseye karşı, cesaretli olduğu düşünülebilir. Belki de bu nedenledir ki, resimlerdeki ana figür çıplak olsa dahi, arkadaki figürler kapalı ve siyah kıyafetler içerisindedir. Böylelikle renklerdeki zıtlık, figürlerde de karşımıza çıkmıştır.

Torres, temel eğitimini kendisi gibi ünlü bir ressam olan, babası Rafael Romero Barros’dan almış ve daha sonra empresyonizmin etkisinde kalmıştır. Entelektüel çevre ile yakın bağlar kuran ressam, kraliyet ailesiyle de arasını iyi tutmuştur. Kendisini geliştirmek için, Avrupa’nın pek çok şehrine seyahat eden Torres, sembolizmin etkisinde kalmış ve duyguyu resimlerinde ön plana çıkartmıştır.

 

What's Your Reaction?
Emin Değilim
0
Heyecanlı
0
Hüzünlü
0
Mutlu
0
Şaşırtıcı
0
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2011 Sanat Karavanı, Tüm Hakları Saklıdır.

Scroll To Top